● Návrat k základom: Pozornosť venovaná fondom hedžových fondov

Návrat k základom: Pozornosť venovaná fondom hedžových fondov

V dnešnom článku sa zameriame na fondy fondov. Konkrétne na fondy hedžových fondov a pokúsime sa zodpovedať na otázku: Prečo ich investori využívajú?

Fondy hedžových fondov – Zhrnutie

  • V najnovšej časti nášho seriálu o základoch hedžových fondov sa pozrieme na to, čo sú fondy hedžových fondov. 
  • Prečo sa niektorí investori rozhodnú pre tento spôsob namiesto priameho investovania do hedžových fondov.
  • Priame investovanie do hedžových fondov môže byť komplikovanejšie pre investorov, ktorí sa chystajú investovať do hedžových fondov po prvýkrát. 
  • Fondy hedžových fondov môžu ponúknuť riešenia na prekonanie niektorých prekážok ako je zorientovať sa v samotnej ponuke hedžových fondov, zníženie minimálnych vstupných investícií alebo ušetriť náklady na najímanie tímu manažérov portfólia hedžových fondov.

Problémy a výzvy, ktoré môžu riešiť fondy hedžových fondov

Priame investovanie do hedžových fondov má zvyčajne niekoľko „prekážok“ vstupu, ktoré môžu pomôcť prekonať a vyriešiť práve fondy hedžových fondov:

  • Hedžové fondy a s nimi spojené stratégie sú zvyčajne zložitejšie na pochopenie a preto si vyžadujú odborné znalosti.
  • Výkonnosť hedžových fondov môže byť veľmi rozdielna, a to tak v rámci rôznych stratégií, ako aj fondov v rámci jednej stratégie, čo sťažuje výber fondu pre investora.
  • Najvyhľadávanejšie hedžové fondy majú často vysoké minimálne vstupné investície, náročné podmienky likvidity a môžu byť ťažko prístupné novým investíciám. Čo mnohým investorom zabraňuje v priamom prístupe k nim.
  • Prístup k najžiadanejším novinkám si často vyžaduje sieť kontaktov, zdroje a odborné znalosti na vykonanie due diligence.

Aké sú výhody a nevýhody zaradenia fondov hedžových fondov do vášho portfólia?

Výhody

Je všeobecne známe, že samotné hedžové fondy nepredstavujú nízkonákladovú investičnú možnosť a investovanie prostredníctvom fondu hedžových fondov samozrejme prináša dodatočné poplatky. Iný pohľad na tieto dodatočné poplatky však môže spočívať v tom, že investovanie prostredníctvom fondu hedžových fondov kompenzuje značné náklady na nájom tímu manažérov portfólia hedžových fondov a poskytuje odborné znalosti a skúsenosti v odvetví. Najmä ak nie ste family office alebo spoločnosť, ktorá nedisponuje takýmito možnosťami. Tieto poplatky by teda mohli pre niektorých investorov predstavovať úsporu nákladov a zároveň zlepšiť výnosy. Nižšie si rozoberieme to, čo tieto poplatky pokrývajú.

  1. Vzťahy a siete

Odvetvie hedžových fondov je rozsiahle. Existuje niekoľko firiem, ktoré sa špecializujú len na dáta ohľadom hedžových vondov. Napríkld Hedge Fund Data sleduje výkonnosť približne 3 500 aktívnych hedžových fondov na celom svete, ktorých aktíva k júnu 2023 predstavovali približne 3 bilióny USD. V odvetví takejto veľkosti a zložitosti je aj pre profesionálnych investorov so špecializovaným analytikom hedžových fondov veľmi ťažké monitorovať a vykonávať due diligence fondov. 

Kvalitní správcovia a manažéri fondov, hedžových fondov majú zvyčajne skúsených zamestnancov, dlhodobé vzťahy a siete v odvetví hedžových fondov. Preto by mali mať lepšie predpoklady na identifikáciu najlepších vznikajúcich fondov a vyhnúť sa slabším fondom.

Výkonnosť jednotlivých hedžových fondov sa veľmi líši. Identifikovať fondy s potenciálom dosahovať lepšie výsledky môže byť náročné. To ilustruje nasledujúci graf (Ukážka 1), ktorý znázorňuje rozsah rozptylu výkonnosti v odvetví hedžových fondov za obdobie 12 mesiacov do októbra 2023.

Ďalšou výhodou investovania prostredníctvom fondov hedžových fondov je, že môžu mať kontakty a vzťahy, ktoré im umožnia prístup k novým akciám.

fondy hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Aurum, Hedge Fund Data, Stonebridge Capital
  1. Náležitá starostlivosť – získavanie zdrojov

Vyhľadávanie a identifikácia potenciálnych investičných fondov si vyžaduje nielen zručnosti a znalosti, ale aj prístup k informáciám a údajom.

Počiatočné náklady na hĺbkovú analýzu zvyčajne zahŕňajú predplatné databáz hedžových fondov, nezávislé výskumné správy a previerky. Tým, že ide o veľmi špecializované databázy, už samotná kúpa týchto dát predstavuje pomerne zaujímavý náklad. A to ste iba na začiatku. 

Ešte pred tým všetkým je však potrebné vynaložiť veľké úsilie, čas, peniaze a zabezpečiť vhodných zamestnancov na vykonávanie týchto funkcií. Náklady s tým spojené zahŕňajú vyhľadávanie skúsených pracovníkov, priebežné náklady na ich platenie, školenie, odbornú kvalifikáciu a účasť na podujatiach v odvetví, aby si udržali vysokú laťku zručností a vedomostí.

Tieto zložky procesu náležitej starostlivosti o investície spolu spôsobujú, že vytvorenie diverzifikovaného portfólia hedžových fondov je časovo náročné a nákladné.

  1. Náležitá starostlivosť – náklady

Výskum, investovanie a monitorovanie diverzifikovaného portfólia hedžových fondov môže byť nákladné. V závislosti od veľkosti investície, zložitosti stratégií a počtu fondov, ktoré treba analyzovať a monitorovať. Náklady spojené s realizáciou diverzifikovaného portfólia hedžových fondov sa môžu pohybovať od stoviek tisíc až po milióny dolárov. Investovanie do hedžových fondov je skutočne globálny biznis. Nasledujúci graf znázorňuje regióny, v ktorých sídlia správcovia hedgeových fondov. (so zameraním na najväčšie regióny podľa spravovaných aktív, ktoré pokrývajú celý svet)

fondy hedžových fondov
fondy hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Aurum, Hedge Fund Data, Stonebridge Capital, HFM/With Intelligence

Podľa obrázka vyššie môžeme vidieť, že niektoré regióny uprednostňujú určité investičné stratégie. Napríklad Veľká Británia je centrom a domovom pre makro fondy. Pričom viac ako 40 % aktív v oblasti makro investícií sa spravuje v Spojenom kráľovstve. Zatiaľ čo New York a Chicago boli v minulosti centrami pre fondy viacerých stratégií alebo inak povedané multistrategické hedžové fondy. Vytvorenie vysokokvalitného portfólia hedžových fondov, ktoré je diverzifikované podľa základnej stratégie je skutočným globálnym úsilím. Toto úsilie si vyžaduje pravidelné medzinárodné cesty, ktoré môžu byť a sú veľmi nákladné. Investovanie prostredníctvom fondu hedžových fondov môže tieto náklady znížiť využitím úspor z rozsahu.

  1. Due diligence – odborné znalosti a skúsenosti

Náležitá starostlivosť nie je nevyhnutná len na začiatku investície – je to trvalá zodpovednosť počas celej doby trvania investície. Náležitá starostlivosť pri investovaní si vyžaduje monitorovanie výkonnosti fondu, vykonávania stratégie a kvality riadenia.

Hedžové fondy sú z prevádzkového hľadiska komplikovanejšie. Posúdenie operačného rizika investície do hedžového fondu si vyžaduje analýzu viacerých protistrán, poskytovateľov služieb, IT infraštruktúry, back office a účtovných systémov, ako aj to, či sú podmienky, právna štruktúra a úroveň transparentnosti fondu primerané jeho stratégii.

Investičné aj prevádzkové due diligence sú vysoko špecializované úlohy, ktoré si vyžadujú odborné znalosti a čas. Dobré fondy hedžových fondov prinášajú do analýzy hedžových fondov odborné znalosti a skúsenosti, ktoré sú podporované organizačnou štruktúrou s robustnými systémami kontroly rizík a odborníkmi na operačnú hĺbkovú kontrolu.

  1. Prístup

Mnohé z najvyhľadávanejších hedžových fondov sú pre nových investorov uzavreté. Fondy hedžových fondov majú často dlhodobé vzťahy s manažérmi hedžových fondov. Investícia do fondu hedžových fondov môže poskytnúť expozíciu voči ťažko uzatvoreným fondom. Fondy hedžových fondov môžu byť tiež schopné zabezpečiť kapacitu pre nové investície do inak uzavretých fondov. Dôvodom môže byť skutočnosť, že podkladové fondy môžu uprednostniť ponuku dodatočnej kapacity existujúcim investorom, ktorí už vykonali due diligence, pred uzatvorením nového vzťahu a začatím procesu due diligence od začiatku. Podkladové fondy môžu mať tiež uzavreté zmluvné dohody, ktoré určitým existujúcim investorom, ako napríklad fondom hedžových fondov, poskytujú prístup k určitému množstvu kapacity.

  1. Diverzifikácia

Hedžové fondy sa vzájomne líšia nielen podľa stratégie, ale aj podľa toho, ako ju jednotliví manažéri vykonávajú. Diverzifikované portfólio hedžových fondov môže generovať skutočne nekorelovaný tok výnosov. Diverzifikované portfólio hedžových fondov si však zvyčajne vyžaduje veľmi vysoké kapitálové výdavky vzhľadom na vysoké minimálne investičné sumy mnohých hedžových fondov. Kvalitné diverzifikované fondy hedžových fondov ponúkajú výhody portfólia investícií hedžových fondov s výrazne nižšou minimálnou výškou investície.

  1. Úspory z rozsahu

Zoskupením investícií viacerých investorov môžu fondy hedžových fondov poskytnúť menším investorom prístup k triedam akcií, ktoré majú minimálne investičné sumy určené pre väčších inštitucionálnych investorov.

Nevýhody

  1. Poplatky

Fondy hedžových fondov si účtujú ďalšie poplatky k už poplatkom samotného hedžového fondu. Okrem poplatkov účtovaných podkladovými hedžovými fondmi pridávajú fondy hedžových fondov ďalšiu vrstvu poplatkov za správu a/alebo výkonnosť, ktoré môžu znížiť výnosy v porovnaní s priamym investovaním do tých istých podkladových hedžových fondov. Dodatočné poplatky a náklady sa však môžu zmierniť a znížiť, ak si fond hedžových fondov zabezpečil zvýhodnené vstupné podmienky než aké fond ponúka štandardne. Takéto zvýhodnené poplatky sú k dispozícii inštitucionálnym investorom, rodinným kanceláriám alebo investorom, ktorí investujú vyššie objemy kapitálu ako je minimum alebo priemer.

  1. Rozptyl výkonu

Tak ako pri každej priamej investícii do hedžových fondov, aj pri investovaní do fondu hedžových fondov môže byť výber manažéra náročný, hoci je pre úspešný výsledok rozhodujúci.

V nasledujúcom grafe je zobrazený rozptyl výkonnosti hedžových fondov za posledných päť rokov na základe údajov poskytnutých spoločnosťou HFM/With Intelligence. Spoločnosť Jefferies odhaduje veľkosť odvetvia fondov hedžových fondov v roku 2021 na približne 800 miliárd USD. V júni 2023 databáza HFM/With Intelligence sledovala výkonnosť len niečo vyše 113 miliárd USD aktív fondu hedžových fondov. Hoci v údajoch HFM/With Intelligence je zastúpených len približne 14 % aktív odvetvia fondov hedžových fondov, v rámci indexu je dostatok zložiek, ktoré uľahčujú ilustratívne pozorovania. Rok 2022 bol pozoruhodný obzvlášť veľkým rozptylom čistej výkonnosti, s viac ako 26 % rozpätím medzi 90th percentilom výnosu (-18,1 %) a 10th percentilom výnosu (8,3 %).

fondy hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Aurum, Hedge Fund Data, Stonebridge Capital, HFM/With Intelligence
  1. Obmedzenia výberu stratégie

Nasledujúci graf založený na údajoch poskytnutých spoločnosťou HFM/With Intelligence, znázorňuje zloženie stratégií v odvetví hedžových fondov podľa počtu fondov.

Zdroj: HFSBC, Hedge Fund Data, Stonebridge Capital

Investori si musia vybrať fondy hedžových fondov so stratégiami, ktoré najlepšie podporujú ich investičné ciele. Väčšinu (tri štvrtiny podľa údajov HFM) odvetvia fondov hedžových fondov tvoria fondy s viacerými základnými stratégiami. Niektoré z týchto fondov hedžových fondov investujú do podkladových hedžových fondov s viacerými stratégiami, ale mnohé investujú do celého radu konkrétnych jednotlivých stratégií, čím investorom ponúkajú prístup k diverzifikovanému portfóliu stratégií hedžových fondov.

Približne 25 % odvetvia hedžových fondov tvoria fondy, ktoré investujú do jednej základnej stratégie hedžového fondu. Je dôležité si uvedomiť, že prístup k hedžovým fondom prostredníctvom fondu hedžových fondov s jednou stratégiou pravdepodobne neposkytuje diverzifikačné výhody, ktoré môže priniesť investovanie do viacerých nekorelovaných stratégií.

Viac ako 15 % fondov hedžových fondov investuje výlučne do stratégií, ktoré v minulosti vykazovali vysokú beta hodnotu voči akciám. Tieto stratégie s vyššou betou môžu byť výrazne zastúpené aj vo fondoch, ktoré investujú do viacerých stratégií. Investície do týchto fondov môžu investorom poskytovať obmedzenú ochranu počas období napätia pre tradičné aktíva, čo pravdepodobne vysvetľuje obzvlášť veľký rozptyl vo výnosoch fondov hedžových fondov v roku 2022, ktorý sa vyznačoval veľkými výpredajmi rizikových aktív.

Z dlhodobého hľadiska to možno demonštrovať na nasledujúcom grafe, ktorý ukazuje rozdiel medzi konzervatívnym indexom HFR FOF a zloženým indexom HFR FOF, pričom druhý z nich vykazuje vyššiu koreláciu s akciami. Konzervatívny index HFR FOF (konzervatívnejší index, ktorý má zvyčajne nižšiu expozíciu voči stratégiám hedžových fondov s vyššou beta hodnotou) zaznamenal v danom období menej výrazné poklesy a rýchlejšie zotavenie počas období volatility akciových trhov.

Obrázok, na ktorom je text, rad, rukopis, vývoj

Automaticky generovaný popis
Zdroj: HFSBC, Hedge Fund Data, Stonebridge Capital, HFM/With Intelligence

Dedukcia na záver

Fondy hedžových fondov ponúkajú investorom určité výhody ako sú hlavne nižšie vstupné investície, získanie expozície vo vyhľadávaných fondoch, znížiť riziko zlého výberu manažéra hedžového fondu, prístup k lacnejším triedam aktív, využitie siete vzťahov a podobne. 

Nič však nie je zadarmo a tieto výhody sú na druhej strane vyvážené zvýšenými dodatočnými nákladmi, vrstvenými poplatkami, rozptylnej výkonnosti alebo obmedzeniami výberu stratégie. 

Fondy hedžových fondov majú svoje výhody aj nevýhody. Každý investor by si mal zvážiť, či výhody pri jeho investičných cieľoch prevyšujú nevýhody, a či pozitíva stoja za vyššie náklady a poplatky. Určite majú ale fondy hedžových fondov svoje miesto na mape alternatívnych investícií a môžu byť pridanou hodnotou napríklad pre rodinné kancelárie alebo inštitucionálnych investorov. 

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno