Ako sa darilo hedžovým fondom v 3. kvartáli?
Zhrnutie
- Hedžové fondy dosiahli v 3. štvrťroku pozitívnu návratnosť, keď vzrástl o 2,4 %, ale nedosiahli výkonnosť dlhopisov ani akcií.
- Stratégie, ktoré majú zvyčajne vyššiu betu voči akciám, boli počas 3. štvrťroka najvýkonnejšie: dlhodobo orientované hedžové fondy vzrástli v 3. štvrťroku o 5,1 % a od začiatku roka o 12,4 % a stratégia long/short equity vzrástla v 3. štvrťroku o 2,9 % a od začiatku roka o 11,3 %.
- Systematické stratégie (quant) klesli z najvýkonnejšej stratégie v 1. polroku na druhú najhoršiu stratégiu od konca YTD, keď za tento kvartál dosiahli výnos -2,3 %.
- Arbitráž zostáva najhoršou stratégiou hedžových fondov v medziročnom porovnaní s výnosom iba 4,2 %.
- AUM odvetvia v priebehu štvrťroka vzrástla, pričom kladné zhodnotenia P&L kompenzovali čisté spätné odkupy kapitálu.
O Stonebridge Capital
Stonebridge Capital je multi-strategický hedžový fond zameraný na alternatívne investície. Zameriavame sa na absolútny výnos, aktívnu správu aktív a ochranu majetku privátnych investorov. Excelentné riadenie rizík a viacfaktorový investičný proces sú nevyhnutné pre dosiahnutie asymetrických a rizikovo upravených výnosov. Multistratégia je navrhnutá tak, aby chránila kapitál investorov a prinášala konzistentné nekorelované výnosy.
Ukážka 1:
Ročné porovnanie indexu výkonnosti hedžových fondov (HF Composite, akciového indexu (Equities) a dlhopisového indexu (Bonds).

Ukážka 2:
Kvartálna čistá návratnosť všetkých 8 hlavných stratégií hedžových fondov.

Ukážka 3:
Počet hedžových fondov a aktíva pod správou (AUM) rozdelené podľa hlavných stratégií.

Ukážka 4:
10. – 90. PERCENTIL 12 MESAČNÉHO SPREADU ROZPYLU VÝKONNOSTI HLAVNÝCH STRATÉGIÍ HEDŽOVÝCH FONDOV.

Ukážka 5:
Čistá medziročná návratnosť všetkých hlavných stratégií hedžových fondov od októbra 2023 do septembra 2024. *HF Composite = Hedge Fund Data Engine Asset Weighted Composite Index. **Bonds = Bloomberg Global Aggregate Bond USD Index. ***Equities = S&P Global BMI. Všetky údaje a grafy používajú čisté vážené výnosy aktív, pokiaľ nie je uvedené inak. Všetky údaje o hedžových fondoch pochádzajú z Hedge Fund Data Engine. Údaje uvedené v tejto správe sú aktuálne k 21. októbru 2024.

Ukážka 6:
HLAVNÁ STRATÉGIA PRE VIACERO OBDOBÍ – HIERARCHICKÝ ROČNÝ ČISTÝ VÝNOS DO SEPTEMBRA 2024 *HF Composite = Hedge Fund Data Engine Asset Weighted Composite Index. **Bonds = Bloomberg Global Aggregate Bond USD Index. ***Equities = S&P Global BMI. Všetky údaje a grafy používajú čisté vážené výnosy aktív, pokiaľ nie je uvedené inak. Všetky údaje o hedžových fondoch pochádzajú z Hedge Fund Data Engine. Údaje uvedené v tejto správe sú aktuálne k 21. októbru 2024.

Poznámka
Dlhopisové indexy: BLOOMBERG® je ochrannou známkou a službou spoločnosti Bloomberg Finance LP a jej pridružených spoločností (ďalej len „Bloomberg“). Bloomberg ani jeho poskytovatelia licencií nezaručujú presnosť ani úplnosť akýchkoľvek informácií obsiahnutých v Bloomberg Indexoch, ani nenesú zodpovednosť za žiadne škody alebo ujmu spôsobenú na základe tohto materiálu.
Akciové indexy: S&P Global BMI (ďalej len „S&P Index“) je produktom spoločnosti S&P Dow Jones Indices LLC. Všetky práva sú vyhradené. Opätovné šírenie alebo reprodukcia celku alebo časti indexov bez povolenia je zakázaná.
Ukážka 7:
Rozptyl volatility a rizikovosti na základe štandardnej deviácie v 3. kvartály 2024.

Ukážka 8:
ROZKLAD DOLÁROVÝCH VÝNOSOV NA KOMPONENTY ALPHA, BETA A BEZRIZIKOVÚ (RF) ZLOŽKU.

Zdroj: Hedge Fund Data, HFSBC, Stonebridge Capital
Tieto grafy rozkladajú dolárové výnosy indexu Hedge Fund Composite na komponenty Beta, Alpha a bezrizikovú („Rf“) zložku podľa vzorca: Alpha = Skutočný výnos – Rf – Beta * (Trhový výnos – Rf), kde Rf je bezriziková úroková sadzba definovaná na základe trojmesačného pohyblivého priemeru LIBOR-SOFR. Trhový výnos je definovaný indexom S&P Global BMI („trhový index“). Beta je vypočítaná vzhľadom na každý podkladový fond na základe 60-mesačného pohyblivého priemeru v porovnaní s trhovým indexom. Mesačné hodnoty Alpha, Beta a Rf sú následne aplikované na dolárový výkon jednotlivých fondov v danom mesiaci a následne agregované na úrovni hlavnej stratégie alebo individuálneho fondu.
Ukážka 9:
Netto výkonnosť a návratnosť stratégií medziročne (YTD), za 12 mesiacov, na 3-ročnej báze a na 5-ročnej báze.

Poznámka: HF Composite =Hedge Fund Data Engine Asset Weighted Composite Index, Bonds = Bloomberg Global Aggregate Bond USD Index, Equities = S&P Global BMI. ¹ Výnosy sú netto po všetkých poplatkoch (poplatok za správu, odmena za výkon). ² Prezentované v narovnako váženom základe. ³ Viď graf sviečkovej disperzie výkonu pre ďalšie detaily.
Ukážka 10:
ROZKLAD DOLÁROVÝCH VÝNOSOV NA KOMPONENTY ALPHA, BETA A BEZRIZIKOVÚ (RF) ZLOŽKU pre stratégie Dlhodobo zamerané na Makro.

Ukážka 11:
ROZKLAD DOLÁROVÝCH VÝNOSOV NA KOMPONENTY ALPHA, BETA A BEZRIZIKOVÚ (RF) ZLOŽKU pre stratégie Arbitráž a Úverové stratégie.

Ukážka 12:
ROZKLAD DOLÁROVÝCH VÝNOSOV NA KOMPONENTY ALPHA, BETA A BEZRIZIKOVÚ (RF) ZLOŽKU pre stratégie Long/short akcie a stratégie riadené udalosťami.

Ukážka 13:
ROZKLAD DOLÁROVÝCH VÝNOSOV NA KOMPONENTY ALPHA, BETA A BEZRIZIKOVÚ (RF) ZLOŽKU pre kvantové stratégie a multi-stratégiu.

Zdroj: Hedge Fund Data, HFSBC, Stonebridge Capital
Tieto grafy rozkladajú dolárové výnosy indexu Hedge Fund Composite na komponenty Beta, Alpha a bezrizikovú („Rf“) zložku podľa vzorca: Alpha = Skutočný výnos – Rf – Beta * (Trhový výnos – Rf), kde Rf je bezriziková úroková sadzba definovaná na základe trojmesačného pohyblivého priemeru LIBOR-SOFR. Trhový výnos je definovaný indexom S&P Global BMI („trhový index“). Beta je vypočítaná vzhľadom na každý podkladový fond na základe 60-mesačného pohyblivého priemeru v porovnaní s trhovým indexom. Mesačné hodnoty Alpha, Beta a Rf sú následne aplikované na dolárový výkon jednotlivých fondov v danom mesiaci a následne agregované na úrovni hlavnej stratégie alebo individuálneho fondu.
Pre lepšie pochopenie a zorientovanie sa v stratégiách hedžových fondov Vám prinesieme základné rozdelenie hedžových fondov podľa hlavných stratégií, ktoré sa podrobnejšie členia do jednotlivých podstratégií.
Každá stratégia je navrhnutá a prispôsobená na využívanie trhových nerovnováh, špecifických udalostí alebo makroekonomických trendov. Pochopenie týchto stratégií si vyžaduje dôkladné poznanie finančných trhov a analytických nástrojov, keďže úspech hedžových fondov často závisí od schopnosti riadiť komplexné riziká a efektívne reagovať na nepredvídateľné situácie.
To si vyžaduje znalosti o rôznych typoch prístupov, ako sú makroekonomické investície, zameranie na špecifické sektory, kvantitatívne modely či stratégie orientované na udalosti. Kľúčovým aspektom je identifikácia rizika, jeho riadenie, investičný prístup a investičná stratégia.
Hodnota alternatívnych investícií
Stonebridge Capital vykonáva vlastný analytický výskum a využíva túto expertízu nielen v odvetví hedžových fondov. Zámerom tohto výskumného článku je poskytnúť poznatky a informácie s cieľom pomôcť investorom lepšie pochopiť hedžové fondy a ich výhody.
Riadenie rizika a ochrana kapitálu nebola nikdy dôležitejšia ako dnes. Ak Vás zaujíma, ako môžu aktívne riadené stratégie a hedžové fondy pomôcť skutočne diverzifikovať Vaše portfólio, ochrániť Váš majetok, zvýšiť výnosy a znížiť riziko a volatilitu, neváhajte nás kontaktovať.