● Za horizontom: Minulosť, súčasnosť a budúcnosť odvetvia alternatívnych aktív – 3. kapitola

Za horizontom: Minulosť, súčasnosť a budúcnosť odvetvia alternatívnych aktív – 3. kapitola

V 3. kapitole nášho seriálu na tému alternatívne investície sa dočítate a pozrieme sa na:

  • Raná história alternatívnych aktív
  • Alternatívy: Vývoj odvetvia alternatív 
  • Súčasnosť: Kde sa odvetvie dnes nachádza 
  • Budúcnosť: Kam smerujeme?

V tejto časti nášho seriálu „Za horizontom“ sa vrátime v čase na samý začiatok alternatívnych investícií. Preskúmame, ako sa toto odvetvie vyvinulo z investície do jednej železnice, na odvetvie v hodnote viac ako 14,2 bilióna USD v spravovaných aktívach. Pozrieme sa aj na to, aká je budúcnosť alternatívnych investícií, keďže toto odvetvie naďalej rastie nevídaným tempom.

Prečítajte si tiež: Za horizontom: Svet alternatívnych aktív – 2. kapitola

1.0 Alternatívne investície: Počiatočná história

Hoci „alternatívne aktíva“ sú relatívne moderným pojmom, investície do týchto typov aktív nie sú novým fenoménom. Niektoré z prvých príkladov investícií typu private equity (súkromného kapitálu) možno vystopovať až do roku 1800. Individuálny investori v tom čase hlavne bohatí priemyselníci, investovali do projektov počas priemyselnej revolúcie.

Obmedzenia finančnej štruktúry bánk v tom čase znamenali, že súkromným investíciám dominovali najmä bohaté rodiny.

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo

Automaticky generovaný popis
Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo, rad

Automaticky generovaný popis
Zdroj: HFSBC, Preqin, Stonebridge Capital Research

2.0 Alternatívne aktíva: Rast významu a vývoj odvetvia

Význam alternatívnych investícií vzrástol v 20. storočí, najmä po 2 svetových vojnách, keď mnohé krajiny začali obnovovať svoju inftraštruktúru. V tomto období sa rizikový kapitál stal katalyzátorom úspechu na súkromných trhoch. Keďže technológie zmenili prostredie mnohých priemyselných odvetví, investície rizikového kapitálu do nového technologického vývoja a podnikateľských príležitostí sa v 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia rýchlo rozšírili.

Po krachu na burze v roku 1974 sa na podporu tohto odvetvia podieľali a pridali aj regulačné zmeny. Vláda USA zaviedla zákon o zabezpečení dôchodkov zamestnancov (Employee Retirement Income Security Act – ERISA), ktorý umožnil dôchodkovým fondom investovať do „rizikovejších“ príležitostí. S cieľom pomôcť pri zotavovaní sa z krachu sa znížila aj sadzba dane z kapitálových výnosov. To spôsobilo prílev kapitálu a investícií do súkromného kapitálu. (pojem „súkromný kapitál“ nahradil v 80. rokoch pojem „rizikový kapitál“, ktorý sa používa na označenie všetkých investícií do súkromných akcií) V 80. rokoch nasledoval boom výkupov s využitím pákového efektu a súkromný kapitál (private equity) sa začal objavovať v portfóliách bežných investorov. Čím sa položili základy dnešného odvetvia.

Hedžové fondy majú rovnako pôvod v polovici 20. storočia, keď prvý hedžový fond vytvoril v New Yorku v roku 1949 Alfred Winslow Jones. Úspešne navrhol základný hedging (zaistenie), ktorého cieľom bolo znížiť expozíciu portfólia voči trhovým pohybom. Pričom sa spoliehal najmä na zručnosti investičného manažéra pri výbere cenných papierov. Spoločnosť A.W. Jones & Co. zaviedla aj ďalšie dva charakteristické znaky hedžových fondov. Požiadavku resp. pravidlo, aby manažéri do fondu investovali značné osobné prostriedky čím sa vytvorila osobná zaangažovanosť, a štruktúru odmeňovania. Ktorá manažérovi priznávala 20 % ziskov z výkonnosti fondu, čím sa stal manažér motivovaný prinášať kladnú návratnosť. Namiesto poplatkovej metódy kde makléri mali poplatok z každej transakcie bez ohľadu na výsledok obchodu.

Jonesova metóda bola dlhé roky známa len malej skupine investorov. V roku 1966 sa však v článku časopisu Fortune ukázalo, že Jonesov fond za posledných päť rokov výrazne prekonal najlepší podielový fond. Vďaka tomu nastal rozmach odvetvia hedžových fondov a začiatkom 80. rokov sa na trhu začalo objavovať mnoho nových stratégií a ich odtieňov.

3.0 Kde je odvetvie dnes a kam smerujeme?

Odvetvie alternatívnych aktív sa v posledných rokoch naďalej rozvíjalo a v súčasnosti je oporou moderného investičného prostredia. Aktíva v správe odvetvia (alebo AUM) sú rekordne vysoké a záujem investorov a správcov fondov o alternatívy sa postupom času neustále zvyšuje.

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo, vývoj

Automaticky generovaný popis
Zdroj: Stonebridge Capital Research, Preqin, HFSBC

Čo je AUM?

AUM predstavuje mieru celkovej trhovej hodnoty všetkých alternatívnych investícií spravovaných v rámci odvetvia. Skúmanie AUM ukazuje, ako odvetvie za posledných 10 rokov vzrástlo. Z 3,1 bilióna USD v roku 2008 na viac ako 10,2 bilióna USD v roku 2019. Tento rast bude pravdepodobne pokračovať a dokonca sa ešte zrýchli. Napríklad spoločnosť Preqin predpovedá, že do roku 2023 dosiahne AUM odvetvia rekordných 14 biliónov USD.

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo, dizajn

Automaticky generovaný popis
Zdroj: Stonebridge Capital Research, Preqin, HFSBC

Úroveň očakávaného rastu jednotlivých tried aktív sa výrazne líši, pričom niektoré menšie alebo novšie triedy aktív (napr. súkromný dlh a trieda prírodné zdroje) by mali rásť oveľa výraznejšie ako niektoré zavedené triedy aktív (napr. súkromné kapitálové a hedžové fondy). Keďže sa časom objavili novšie triedy aktív, predovšetkým ako odnože súkromného kapitálu, tieto menšie trhy prilákali značný objem investícií od inštitucionálnych investorov. (Viac informácií o týchto triedach aktív nájdete v ďalších častiach série.)

Zvýšený dopyt zo strany investorov bol hlavnou hnacou silou rastu v tomto odvetví. Alternatívne aktíva už nie sú voľbou vyhradenou pre vybranú skupinu sofistikovaných investorov, ale predstavujú významnú časť portfólií mnohých inštitucionálnych investorov. Počet investorov alokujúcich kapitál do alternatívnych aktív vzrástol z 3 500 v roku 2008 na viac ako 11 000 o desať rokov neskôr v roku 2018. Z prieskumu spoločnosti Preqin a iných v roku 2018 vyplynulo, že až 84 % investorov plánuje v nasledujúcich piatich rokoch zvýšiť objem kapitálu, ktorý vyčlenia do alternatívnych aktív. Rast odvetvia bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti.

Ďalším kľúčovým faktorom bola expanzia rozvíjajúcich sa trhov. Ázia a Tichomorie, Blízky východ a Latinská Amerika – najmä juhovýchodná Ázia, Čína, India a Brazília – zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu ako zdroj kapitálu investorov alokovaných do alternatívnych aktív. Aj ako centrum investičných príležitostí pre správcov fondov, ktorí chcú rozmiestniť a diverzifikovať kapitál. Ale o tom niekedy nabudúce. 

Dedukcia

V 3. kapitole o alternatívach sme sledovali cestu alternatívnych aktív od úplných začiatkov. Keď do infraštruktúry investovali bohaté rodiny prostredníctvom súkromného financovania, až po úsvit hedžových fondov. Vzhľadom na to, že investície na súkromných trhoch získavajú na sile ako nikdy predtým, venovali sme sa aj oblastiam potenciálneho rastu a tomu, aká by mohla byť budúcnosť tohto odvetvia, hoci len okrajovo. 

V ďalších článkoch sa k odvetviu alternatívnych investícii určite vrátime a budeme si analyzovať podrobnejšie jednotlivé triedy aktív ako sú private equity alebo hedžové fondy. 

Podrobne sa pozrieme na pojmy ako sú stratégia, riadenie rizík alebo ako hedžové fondy premýšľajú o investičnom procese ešte skôr ako investujú. 

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno