● Za horizontom: Svet alternatívnych aktív – 1. kapitola

Za horizontom: Svet alternatívnych aktív – 1. kapitola

Čo sú alternatívne aktíva?  

Za hranicami tradičných trhov sa rozprestiera fascinujúci svet alternatívnych aktív – od hedžových fondov až po exkluzívne investície do umenia alebo vína. Táto séria článkov „Za horizontom“ vás privedie na nové obzory tam, kde sa rodia nekonvenčné výnosy, ale aj riziká, o ktorých sa v mainstreamových médiách toľko nehovorí.

Ak ste už unavení z nekonečných rozborov indexu S&P 500 a chcete objaviť tajomstvo skutočnej diverzifikácie, tak ste na správnom mieste. 

Pripravte sa na cestu, kde sa výnosy nerodia z konformity, ale z odvahy pozrieť sa za hranice možného. Čaká vás príbeh, v ktorom kapitál mení svoju podobu … a pravidlá sa píšu nanovo.

V 1. kapitole sa dočítate a pozrieme sa na:

  • Úvod do alternatívnych aktív
  • Tradičné vs. alternatívne investície a ich rozdiely
  • Aké sú základné znaky alternatívnych investícií?
  • Ako je odvetvie alternatívnych aktív štruktúrované?

1.0 Úvod do alternatívnych aktív

Pojmom alternatívne aktíva označujeme investície, ktoré nepatria medzi tradičné triedy aktív a ktoré využíva väčšina investorov ako sú akcie, dlhopisy alebo nástroje peňažného trhu, napríklad termínované vklady. 

Vzhľadom na svoj alternatívny charakter môžu byť tieto investície menej likvidné ako ich tradičné náprotivky a môžu si vyžadovať dlhšie investičné obdobie, kým sa zrealizuje akákoľvek významná hodnota.

Preskúmajme jednotlivé triedy aktív v rámci alternatívnych investícií:

Obrázok, na ktorom je text, písmo, grafika, dizajn

Automaticky generovaný popis

Hedžové fondy (hedge funds)

Do značnej miery hybridná investičná štruktúra, ktorá môže investovať do širokej škály tried aktív a nástrojov vrátane pôdy, nehnuteľností, akcií, derivátov a mien. Pojem „hedžový fond“ pochádza zo stratégie „zaistenia“ teda hedgingu, ktorý slúži ako zaistenie proti nepriaznivým pohybom na trhu. Kľúčovým pojmom v tomto prípade je stratégia a investičný prístup. Napríklad hedžový fond, ktorý investuje do akcií alebo dlhopisov, ale úplne iným spôsobom ako sa bežne investuje napríklad cez banku. Cieľom je znížiť riziko a maximalizovať výnosy výberom dlhých (long) alebo krátkych (short) pozícií v rôznych podkladových aktívach. Ako sú akcie, komodity, futures, opcie, meny alebo iné deriváty. 

Súkromný kapitál (private equity)

Kapitál investovaný do súkromných spoločností (neverejných) výmenou za podiel na zisku a/alebo vlastnícky podiel. Investície budú smerovať do existujúcich súkromných spoločností, ktoré nie sú verejne obchodovateľné a kótované na burze alebo môžu zahŕňať akvizíciu verejných spoločností private equity, investičným fondom alebo investorom a jej následné stiahnutie z burzy.

Rizikový kapitál (venture capital)

Kapitál investovaný do začínajúcich podnikov (start-up) s vysokým rizikom a vysokým potenciálom rastu. 

Súkromný dlh (private debt)

Investície do podnikov vo forme dlhu na rozdiel od investovania do vlastného imania alebo podielu. Pojem „súkromný dlh“ sa zvyčajne používa pre dlhové investície. Tie nie sú financované bankami, ani sa s nimi neobchoduje alebo nie sú emitované na voľnom trhu. V súčasnosti ide aj o samostatnú stratégiu a kategóriu v odvetví hedžových fondov.  

Nehnuteľnosti (real estate)

Nadobúdanie, financovanie a vlastníctvo nehnuteľného majetku súkromnými investičnými nástrojmi, fondmi alebo firmami. Zahŕňa tri hlavné typy nehnuteľností – rezidenčné, komerčné a priemyselné – na primárnom aj sekundárnom trhu.

Infraštruktúra (infrastructure)

Investície do služieb a zariadení, ktoré sa považujú za nevyhnutné pre hospodársky rozvoj spoločnosti. Zahŕňajú energetiku, logistiku, telekomunikácie, dopravu, verejné služby a odpadové hospodárstvo.

Prírodné zdroje (natural resources)

Investície do rozvoja, zveľaďovania alebo výroby rôznych druhov prírodných zdrojov (t. j. materiálov alebo látok, ktoré sa prirodzene vyskytujú na Zemi). Zahŕňa poľnohospodárstvo, obnoviteľné zdroje energie, lesnú pôdu, vodu a kovy.

2.0 Tradičné verzus Alternatívne investície

Tradičné investície sú verejne obchodovateľné investície do akcií, dlhopisov alebo klasické bankové produkty ako podielové fondy, termínované vklady alebo ETF. Tradičný spôsob investovania je prostredníctvom verejných trhov, teda búrz, kde investičné spoločnosti predávajú akcie širokej verejnosti prostredníctvom búrz, ako sú FTSE, NYSE, DAX alebo Nasdaq. Tieto typy investícií sú prísne regulované finančnými orgánmi, ako sú SEC (Securities Exchange Commission) alebo FCA (Financial Conduct Authority), MAS (Monetarity Authority of Singapore). 

Alternatívna investícia je finančné aktívum, ktoré nepatrí ani do jednej z tradičných investičných kategórií. Alternatívne investície sú zložitejšie, komplexnejšie a nie sú tak prísne regulované. Z tohto dôvodu vlastníctvo väčšiny alternatívnych investícií do alternatívnych aktív môžeme pripísať inštitucionálnym investorom. Ďaľší v poradí sú akreditovaní rozumej profesionálny investori s vysokou čistou hodnotou majetku (UHNWI – Ultra-high-net-worth individual alebo HNWI- High-net-worth individual) alebo investori s mimoriadne vysokým čistým majetkom. Inak povedané bonitní a bohatí investori so skúsenosťami v tejto oblasti. 

Vzhľadom na nedostatočnú reguláciu sú súkromné trhy v porovnaní s verejnými trhmi menej prehľadné. Súkromné spoločnosti napríklad nemajú povinnosť zverejňovať účtovné závierky alebo finančné informácie, čo znamená, že informácie o týchto druhoch aktív sa môžu ťažšie vyhľadávať. 

Na tento účel existujú spoločnosti ako napríklad Bloomberg, Preqin, Morningstars, PitchBook, CB Insights aby priniesli transparentnosť a uľahčili pochopenie alternatívnych aktív pomocou komplexných údajov, dát a najlepších analytických nástrojov vo svojej triede.

3.0 Relatívna veľkosť alternatívnych investícií v porovnaní s tradičnými investíciami

Podľa Asociácie priemyslu cenných papierov a finančných trhov (SIFMA) dosiahla kapitalizácia globálneho akciového trhu 95 biliónov USD, zatiaľ čo nesplatená hodnota globálneho trhu s dlhopismi dosiahla ku koncu roka 2019 105,9 bilióna USD. Podľa dostupných údajov dosiahli trhy alternatívnych investícií v rovnakom období 10,89 bilióna USD, hoci iné odhady hovoria o sume presahujúcej ďaleko 13 biliónov USD.

Aké sú charakteristiky alternatívnych investícií?

Nasledujúca tabuľka skúma niektoré kľúčové rozdiely medzi tradičnými a alternatívnymi investíciami: 

Zdroj: HFSBC, Stonebridge Capital Research
  1. Likvidita

Nelikvidné aktívum je také, ktoré sa ťažko predáva alebo premieňa na hotovosť v porovnaní s akciami a dlhopismi, ktoré sa dajú pomerne ľahko predať na voľnom trhu. Alternatívne investície vo všeobecnosti majú nastavené obmedzenia na výber kapitálu („doby uzamknutia“ alebo „dobu viazanosti“ – o ktorých hovoríme nižšie) a majú vyššie minimálne investičné vstupy, pričom len málo investorov v danom čase je ochotných alebo schopných kúpiť časť alebo celé aktívum.

Príklady nelikvidných aktív: Nehnuteľnosti, Umenie, Infraštruktúra, Dlh (dlhodobý, neverejné podnikové dlhopisy alebo podiely).

Alternatívne investičné fondy zvyčajne stanovujú dobu viazanosti, počas ktorej nie je možné investovaný kapitál zlikvidniť. Obdobia viazanosti sa líšia: v prípade hedžových fondov to môže byť od 30 dní do jedného roka, ale v prípade súkromných kapitálových investícií alebo investícií do nehnuteľností je obdobie blokovania často 5 až 10 rokov prípadne viac. Existujú dva hlavné typy viazanosti:

A. Tvrdá alebo pevná viazanosť: investor nemôže vybrať svoj kapitál v stanovenom časovom období.

B. Mäkká alebo flexibilná viazanosť: výbery kapitálu sú povolené, pričom podliehajú napr. poplatku za likviditu alebo poplatku za predčasný výber.

  1. Pasívni vs. aktívni vlastníci/akcionári

Na tradičných trhoch alebo v tradičných aktívach majú investori tendenciu zaujať pasívny prístup k aktívam, do ktorých investujú. Napríklad investor si môže kúpiť akcie spoločnosti na burze, čo v skutočnosti znamená, že vlastní malý podiel v tejto firme. Ako akcionár však pravdepodobne nebude mať žiadny vplyv ani účasť na každodennej činnosti tejto spoločnosti.

Na alternatívnych alebo súkromných trhoch je to úplne inak. Investori sa zvyčajne oveľa aktívnejšie podieľajú na riadení spoločnosti alebo aktíva, do ktorého investujú, a aktívne pracujú na raste jeho hodnoty. Neplatí to pre všetky typy alternatívnych investícií. Rovnako tak manažéri alebo správcovia alternatívnych aktív aktívne riadia a manažujú investície od riadenia rizika až po implementáciu samotnej stratégie. To je úplne opačný prístup ako pri pasívnych investíciách ako sú napríklad ETF. 

  1. Inštitucionálni a profesionálni investori

Alternatívne investície sú zvyčajne dostupné len akreditovaným (profesionálnym) individuálnym alebo inštitucionálnym investorom. Čo to však znamená?

Inštitucionálny investor je organizácia, ktorá investuje v mene svojich klientov. Medzi typických inštitucionálnych investorov patria penzijné fondy a nadačné fondy, samotné nadácie, poisťovne alebo family office. 

Akreditovaný (profesionálny) investor je fyzická osoba s čistým majetkom nad 1 milión USD/EUR alebo subjekt či organizácia s majetkom v hodnote 5 miliónov USD/EUR a viac. Jednotlivec, ktorý nespĺňa vyššie uvedenú klasifikáciu, sa tiež môže kvalifikovať, ak preukáže vzdelanie alebo pracovné či investičné skúsenosti, ktoré naznačujú dostatočné odborné znalosti o kapitálových a alternatívnych trhoch. 

4.0 Aká je štruktúra odvetvia alternatívnych investícií?

Odvetvie alternatívnych aktív sa časom vyvinulo a zahŕňa množstvo rôznych účastníkov odvetvia: investorov, správcov fondov, investičných poradcov a celý rad ďalších poskytovateľov služieb. Medzi kľúčových účastníkov odvetvia patria:

  • Vlastníci aktív/inštitucionálni investori/partneri

Vlastníci aktív sú zdrojom kapitálu pre investície do alternatívnych aktív. Nižšie nájdete definície niektorých kľúčových typov inštitucionálnych investorov v rámci alternatívnych aktív:

Obrázok, na ktorom je text, písmo, grafika, snímka obrazovky

Automaticky generovaný popis

Penzijný fond

Typ fondu, ktorý investuje do rôznych tried aktív výlučne na účely financovania dôchodkov svojich sporiteľov a investorov. Môže byť súkromný alebo verejný (zriadený štátnym subjektom).

Endowment Plan (dotačný plán)

Fond vytvorený na podporu činnosti konkrétnej neziskovej inštitúcie, často zriadený univerzitami, napríklad Harward alebo Oxford. 

Poisťovňa

Garantuje náhradu škody výmenou za poistné, ktoré si platia klienti. Poistenie je jednou z foriem riadenia rizík. Istým spôsobom ide o bežnú formu hedgingu. Čo ale často nevedia je to , že napríklad v anglo-saskom svete sa bežne obchoduje s poistnými zmluvami. Zároveň si poisťovne kryjú svoje riziká diverzifikáciou do alternatívnych bezpečnejších aktív alebo prebytočné voľné prostriedky respektíve ich časť môžu investovať alternatívnych investícií. 

Nadácia

Nezisková organizácia založená za účelom filantropie, ktorá investuje s cieľom buď akumulovať kapitál na financovanie vlastných charitatívnych aktivít alebo darovať a podporovať iné organizácie.

Štátny investičný fond

Štátny investičný fond (suverénny fond), ktorý akumuluje finančné zdroje z prebytku hospodárstva danej krajiny. Zvyčajne ide o krajiny, ktoré disponujú obrovským nerastným bohatstvom a finančné prostriedky sú vyčlenené na investície v prospech hospodárstva krajiny pre budúce generácie. Medzi najväčšie a najznámejšie suverénne fondy patria Nórsky štátny penzijný fond, Čínsky investičný fond, investičný fond Abu Dhabi, Kuvajtu alebo Hong Kongu. 

Rodinná kancelária

Súkromná spoločnosť, ktorá spravuje investície a majetok pre bohatú rodinu, rodiny alebo jednotlivec. Členovia family office sú buď priamo investori alebo zamestnanci, ktorí pracujú pre túto rodinu, pričom vykonávajú hĺbkovú kontrolu, aby určili, s ktorými správcami fondov budú spolupracovať a odporúčajú kam budú investovať. Väčšinou ide o rozsiahly proces due dilligence vo viacerých fázach vrátane kvantitatívnej a kvalitatívnej hĺbkovej analýzy, posúdenie výsledkov správcu fondu a právnej hĺbkovej kontroly.

  • Správcovia aktív/správcovia fondov

Správcovia aktív/fondov sú zodpovední za investovanie a správu kapitálu vlastníkov aktív. Časť investovaných peňazí bude patriť správcovi, ale väčšina patrí investorom. Správcovia inkasujú poplatky od investorov vo forme poplatku za správu a poplatku za výkonnosť, ktorý ich odmeňuje za dobrú výkonnosť. Podrobnejšie sa poplatkami budeme zaoberať v ďalšej časti tejto série „Za horizontom“ s názvom „Podmienky investičných fondov“.

  • Investiční poradcovia

Investiční poradcovia pomáhajú majiteľom aktív pri riadení a plánovaní ich investičného portfólia a poskytujú investičné odporúčania. Účtujú si poplatok, ktorý často nie je spojený so ziskom dosiahnutým na základe ich odporúčaní.

Z technického hľadiska sú investiční poradcovia poskytovateľmi služieb; za určitých okolností však môžu rozhodovať o tom, kam investovať kapitál vlastníkov aktív. Z tohto dôvodu sa často označujú ako „strážcovia“ a sú kľúčom k zabezpečeniu kapitálu pre mnohých správcov aktív.

  • Poskytovatelia služieb (provideri)

„Poskytovateľ služieb“ je súhrnný pojem používaný na označenie strán, ktoré poskytujú služby pre fond alebo správcu alternatívnych aktív. Medzi hlavných poskytovateľov služieb patria:

Obrázok, na ktorom je text, písmo, rad, grafika

Automaticky generovaný popis

Sprostredkovateľ alebo tretia strana na trhu (Placement Agent or Third-Party Marketer)

Sprostredkovateľ, ktorý získava kapitál pre fond a/alebo v mene správcu fondu. Obchodníci tretích strán sú firmy, ktoré sa špecializujú na propagáciu investičných príležitostí.

Právnická firma

Poskytuje právne služby súvisiace so zakladaním fondov alebo transakciami.

Administrátor fondu

Administrátor je zodpovedný za výpočet čistej hodnoty aktív (NAV), vedenie záznamov o aktívach fondu a poskytovanie služieb podielnikom ako je úpis akcií alebo spätné odkupy aktív. 

Audítor

Vykonáva audit účtovných postupov fondu vrátane preskúmania metodiky oceňovania a finančných výkazov fondu.

Hlavný maklér (prime broker)

Poskytuje rôzne služby na uľahčenie veľkých, aktívnych obchodných operácií hedžových fondov vrátane vykonávania obchodov, vyrovnávania transakcií alebo financovania.

Čo je AUM?

AUM (asset under management) predstavuje mieru celkovej trhovej hodnoty všetkých alternatívnych investícií spravovaných v rámci odvetvia. Skúmanie AUM ukazuje, ako odvetvie za posledných 10 rokov vzrástlo: z 3,1 bilióna USD v roku 2008 na viac ako 10,2 bilióna USD v roku 2019. Tento rast bude pravdepodobne pokračovať a dokonca sa ešte zrýchli: Predpokladáme, že do roku 2023 dosiahne AUM odvetvia rekordných 14 biliónov USD.

História alternatívnych investícií

Ak sa pozrieme do histórie čo sa týka alternatívnych investícií z ďaleka nejde o tak mladé odvetvie ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo

Automaticky generovaný popis
Obrázok, na ktorom je text, snímka obrazovky, písmo, rad

Automaticky generovaný popis
Popis: 1852 Prvé „alternatívne investície“ do infraštruktúry: Transkontinentálna železnica, 1901 Prvé odkúpenie s využitím pákového efektu: Morgan kupuje spoločnosť Carnegie Steel Company (vzniká United States Steel), 1907 Prvá rodinná kancelária: The Bessemer Trust 

1946 Prvé fondy rizikového kapitálu: Whitney & Co. , 1946 Prvý fond fondov: Investors Overseas Services, 1949 Prvý hedžový fond vytvorený Alfredom Winslowom Jonesom.

Zdroj: HFSBC, Preqin, Stonebridge Capital Research

V prvej časti nášho seriálu „Za horizontom“ sme skúmali, čo sú to alternatívne investície, ich históriu, ktoré triedy aktív pokrývajú a ako sa líšia od známejších tradičných investícií na verejných trhoch. 

Dnes už vieme, aké sú charakteristiky alternatívnych aktív, kto do nich investuje, ako aj to, ako je odvetvie alternatívnych investícií štruktúrované v rámci správcov aktív, investičných poradcov a poskytovateľov služieb.

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno