Prečo investovať do alternatív?
V 2. kapitole nášho seriálu na tému alternatívne aktíva sa dočítate a pozrieme sa na:
- Diverzifikácia portfólia
- Zvyšovanie výnosov
- Čo je korelácia?
- Riadenie rizika a výnosov
Prečítajte si tiež: Za horizontom: Svet alternatívnych aktív – 1. kapitola
Úvod
V prvej kapitole ste sa zoznámili s triedami aktív v rámci alternatívnych investícií. V tejto kapitole budeme skúmať dôvody, prečo sa investor rozhodne alokovať prostriedky do alternatívnych tried aktív a ako to ovplyvňuje jeho portfólio.
Keď investor vytvára svoje portfólio, vyberá si investície na základe efektívnosti, pričom jeho cieľom je dosiahnuť maximálny výnos pri minimálnom riziku. Alternatívne aktíva sú často atraktívne kvôli vysokým výnosom, ktoré môžu generovať a príležitostiam, ktoré poskytujú na diverzifikáciu investičného portfólia od tradičných investícií, čo následne znižuje celkové riziko portfólia. Poďme sa na niektoré z týchto pojmov pozrieť bližšie a podrobnejšie ich preskúmať:
1.0 Diverzifikácia portfólia
Ako už bolo uvedené, alternatívne investície majú zvyčajne nízku koreláciu s tradičnými triedami aktív. Alternatívne aktíva preto poskytujú príležitosť na diverzifikáciu portfólia, čím sa znižuje celková expozícia voči riziku všetkých investícií. Mnohé alternatívne aktíva poskytujú aj zabezpečenie proti inflácii.
2.0 Zvyšovanie výnosov
Investorov v priebehu histórie priťahovali vyššie výnosy, ktoré ponúkali alternatívne aktíva. Hoci výnosy nemožno zaručiť, alternatívne aktíva majú potenciál ponúknuť oveľa vyššie výnosy ako ich tradičné náprotivky.
Poznámka: Kapitál je viazaný na oveľa dlhšie časové obdobie a alternatívne investície podliehajú vyššej miere rizika ako tradičné aktíva.
- Výnosy sa merajú rôznymi spôsobmi vrátane relatívnych a absolútnych výnosov.
- Relatívne výnosy sa porovnávajú s referenčnou hodnotou, pretože sa očakáva, že výnosy budú nasledovať pohyby na trhu.
- Absolútne výnosy sa merajú vo vzťahu k nule, keďže sa očakáva, že investície budú fungovať nezávisle od pohybov trhu.
Alternatívne aktíva možno kategorizovať buď ako „zvyšujúce výnos“, alebo ako „diverzifikujúce výnos“:
- Zvýšenie výnosu sa vzťahuje na aktívum pridané do portfólia s očakávaním vyššieho priemerného výnosu.
- Diverzifikátor výnosu sa vzťahuje na aktívum pridané do portfólia z dôvodu jeho nízkej korelácie s inými aktívami s cieľom znížiť riziko v celom portfóliu.
3.0 Čo je korelácia?
V investičnom svete je korelácia vzťah medzi výnosmi dvoch investícií. Hodnoty korelácie môžu byť v rozmedzí od -1 (dokonale inverzne korelovaná) do +1 (dokonalá lineárna korelácia). Investície, ktoré vykazujú koreláciu -1, budú vykazovať výnosy, ktoré sa budú pohybovať opačným smerom ako ostatné, zatiaľ čo investície s koreláciou +1 sa budú pohybovať spoločne dokonale v jednom smere. Koreláciu možno vypočítať na úrovni triedy aktív (napríklad hedžové fondy vs. akciové trhy) alebo na úrovni jednotlivých investícií v rámci jednej triedy aktív (napríklad porovnanie dvoch akcií alebo dvoch akciových indexov).
Ako funguje korelácia?
Hodnota korelácie do veľkej miery závisí od zdrojov výnosov dvoch predmetných investícií. Faktory, ktoré určujú ceny na akciových trhoch, sa líšia od tých, ktoré určujú ceny výnosov dlhopisov, výkonnosť hedžových fondov sa líši od výkonnosti rizikového kapitálu atď. Každá trieda aktív alebo investičná stratégia je vystavená jedinečným rizikám, takže korelácia sa môže líšiť. Alternatívne aktíva ponúkajú nižšiu koreláciu s trhom ako tradičné triedy aktív, preto sú tak atraktívne. Napríklad výnosy investícií do private equity sú väčšinou nezávislé od toho, ako sa darí verejnému akciovému trhu. To isté platí pre všetky trhy infraštruktúry a takmer pre všetky stratégie hedžových fondov. A hoci sú hedžové fondy vystavené rizikám akciového trhu, môžu znížiť svoju koreláciu pomocou hedgingu, shortovania a obchodovania s inými triedami aktív ako napríklad opcie.
Investori, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfóliá, sa snažia o nízku koreláciu. Mnohí inštitucionálni investori sa spoliehajú na cieľový výnos, ktorý sa musí dosiahnuť každý rok (t. j. dôchodkový fond musí každoročne vyplácať dividendy a dôchodky z investičných ziskov). Títo investori chcú ochrániť svoj súbor aktív, preto nechcú vystaviť príliš veľa kapitálu rovnakým rizikám a rizikovým faktorom. Ak jeden trh (cenný papier, aktívum, investičná stratégia atď.) klesne, investovanie do iného trhu s inými faktormi môže tieto straty kompenzovať a zabezpečiť spoľahlivejší tok výnosov.
4.0 Riadenie rizika a výnosov
Vyššie riziko a vyššie minimálne investície znamenajú, že alternatívne aktíva zvyčajne oslovujú skôr dlhodobých investorov než tých, ktorí uprednostňujú krátkodobé investície, aby profitovali z volatility akciových trhov. Napriek tomu sa čoraz viac investorov rozhoduje pridať do svojich portfólií alternatívne aktíva, aby využili výhody uvedené vyššie.
Korelácia medzi alternatívnymi a tradičnými aktívami môže kolísať v rámci hospodárskych cyklov od poklesu k expanzii, ale málokedy sa úplne zbližuje s tradičnými aktívami ako sú akcie alebo dlhopisy. Pomer rizika a výnosu je preto výhodný pre investorov, ktorí do svojho portfólia začleňujú alternatívy, aby rozložili riziko. V závislosti od dĺžky viazanosti investície môžu investori dosiahnuť výnosy ďaleko prevyšujúce kapitál, ktorý v rámci odvetvia alokovali. Správcovia fondov zabezpečujú, aby sa riziká presne vypočítali a starostlivo riadili.
Dôvody investovania do alternatív sa v jednotlivých triedach aktív líšia. Spoločnosť Stonebridge Capital pravidelne vykonáva vlastný prieskum a rozhovory s investormi v tomto odvetví s cieľom monitorovať ich názory na témy, ktoré ich zaujímajú. V nasledujúcom grafe sú uvedené dôvody, prečo investori alokovali prostriedky do jednotlivých tried alternatívnych aktív.
Ukážka 1:
Hlavné dôvody inštitucionálnych investorov pre investovanie do alternatívnych aktív.
Poznámka a popis grafu: Zníženie volatility portfólia, vysoké rizikovo upravené výnosy, spoľahlivý a stabilný tok príjmu, vysoké absolútne výnosy, Inflácia (ochrana proti inflácii), nízka korelácia s inými triedami aktív.
Vysvetlenie jednotlivých pojmov: Diverzifikácia: Rozloženie investícií do rôznych druhov aktív (napr. akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti) s cieľom znížiť celkové riziko. Volatilita: Miera kolísania hodnoty investície. Rizikovo upravený výnos: Výnos investície po zohľadnení rizika spojeného s investíciou. Absolútny výnos: Výnos, ktorý nie je porovnávaný s iným benchmarkom. Korelácia: Vzťah medzi dvoma alebo viacerými premennými. Nízka korelácia znamená, že zmeny v jednej investícii nemusia nutne ovplyvniť hodnotu inej investície.
Zdroj: Preqin, HFSBC, Stonebridge Capital Research
Diverzifikácia sa uvádza ako kľúčová výhoda vo všetkých triedach aktív, zatiaľ čo rôzna výška výnosov znamená, že niektoré triedy aktív sú vhodnejšie pre určitých investorov. Napríklad nehnuteľnosti a infraštruktúra sa často vyberajú pre ich schopnosť poskytovať dlhodobé spoľahlivé toky príjmov, zatiaľ čo private equity alebo hedžové fondy si investori vyberajú pre ich schopnosť prinášať potenciálne vysoké absolútne výnosy.
Hlavné výhody pridania alternatív do portfólia
- skutočná diverzifikácia
- vyššie potenciálne absolútne výnosy upravené o riziko
- nízka korelácia s tradičnými investíciami
- lepší pomer rizika a výnosov
- ochrana pred infláciou
- nižšia volatilita portfólia
- spoľahlivý zdroj prímov
Dedukcia na záver
V tejto kapitole sme odhalili dôvody, prečo investori alokujú kapitál do alternatívnych aktív.
Existuje mnoho dôvodov, prečo môžu byť alternatívne aktíva a investície prínosom pre portfólio investora. Od nízkej korelácie s burzami a verejne obchodovanými trhmi až po potenciál vyšších výnosov z ich investícií. Venovali sme sa aj profilu rizika a výnosu alternatívnych aktív, čo je dôležitý faktor pre investorov, ktorí zvyčajne hľadajú investície s nízkym rizikom a vysokým výnosom vo svojom portfóliu.
Ak Vás zaujíma, ako môžu aktívne riadené stratégie a hedžové fondy pomôcť skutočne diverzifikovať Vaše portfólio, ochrániť Váš majetok, zvýšiť výnosy a znížiť riziko a volatilitu, neváhajte nás kontaktovať.