Alternatívne investície a hedžové fondy používajú veľa ezoterických výrazov. V dnešnom článku prinášame stručné definície niektorých kľúčových pojmov, ktoré sa bežne používajú hlavne v odvetví hedžových fondov a ktoré vám pomôžu pochopiť alebo priblížiť, čo je hedžový fond a ako funguje.
Slovník investora hedžového fondu I.
Absolútny výnos: Investičná stratégia, ktorej cieľom je dosiahnutie pozitívneho (rozumej kladného) výnosu bez ohľadu na to, či trhy rastú alebo klesajú. Väčšina fondov alebo tradičných produktov a investícií definuje úspech v relatívnych výnosoch. (Ak podielový fond ukončí rok v strate -5%, ale jeho benchmark napr. index S&P 500 je v strate -10 %, pre podielový fond je to úspešný rok).
Preto by si investori vo všeobecnosti mali dávať pozor a pozorne čítať marketingové materiály investičných spoločností.
Alfa: Alfa predstavuje nadmerný výnos investície, upravený o riziko, v porovnaní s výnosom referenčného indexu. Alfa je miera schopnosti manažéra hedžového fondu generovať výnosy nad rámec trhových priemerov. Teda nad výnosom trhu ako celku prostredníctvom aktívneho riadenia. Čiže znázorňuje, o koľko manažér fondu svojou stratégiou prekonal výnos trhu (Beta). Kladná alfa znamená vyššiu výkonnosť, zatiaľ čo záporná alfa znamená nižšiu výkonnosť.
Algoritmický modul: Automatizované obchodovanie, ktoré sa riadi definovanou sadou pokynov vo frekvenciách, ktoré ľudia nie sú schopní vykonať. Naprogaramované sú pomocou matematických algoritmov a sú typické pre kvantové stratégie.
Arbitráž: Arbitráž je spôsob využívania malých cenových rozdielov rovnakých alebo podobných cenných papierov na viacerých trhoch. A to tak, že sa nakúpi dané aktívum na lacnejšom trhu a okamžite sa predá na inom trhu, kde je cena vyššia. Je to investičná stratégia arbitráže a typická pre hedžové fondy s nižším stupňom rizika.
AUM (Assets Under Management): Celkový kapitál, ktorý daný fond spravuje. AUM označuje celkovú trhovú hodnotu aktív, ktoré hedžový fond spravuje v mene svojich klientov. Tento údaj vyjadruje veľkosť, rozsah a investičnú kapacitu fondu.
Benchmark: Referenčný bod, na základe ktorého sa hodnotí výkonnosť portfólia. Napríklad veľa akciových hedžových fondov porovnáva svoju výkonnosť s indexom Nasdaq, S&P 500 a pod.
Ak napríklad hedžový fond dosiahne lepší výsledok ako index s ktorým sa porovnáva, znamená to, že je úspešný, prekonal svoj benchmark a naopak.
Prečítajte si tiež: Založenie hedžového fondu – 1. časť
Beta: Meria systematické a systémové riziko hedžového fondu vo vzťahu k trhu ako celku. T. j. ako veľmi širšie pohyby trhu v minulosti ovplyvnili portfólio. Beta rovná jednej znamená, že cena hedžového fondu sa pohybovala v súlade s trhom. Ak je Beta menšia ako jedna znamená, že fond zdieľal menšie systematické riziko ako trh, zatiaľ čo beta väčšia ako jedna znamená väčšie systematické riziko.
Buy-hold: Fond nadobúda akcionársky podiel v spoločnosti, ktorý drží dlhodobo. Typická stratégia alebo časť stratégie pre private equity fondy.
Buy-out: Fond vykupuje podiel od manažmentu a dosadzuje svoje vedenie.
Čistá a hrubá expozícia: Hrubá expozícia je súčet dlhých a krátkych pozícií hedžového fondu. Zvyčajne vyjadrený v percentách, t. j. ak je fond 70 % dlhý (long) a 30 % krátky (short) = 100 % hrubá expozícia.
Čistá expozícia je rozdiel medzi dlhými a krátkymi pozíciami hedžového fondu, zvyčajne vyjadrený v percentách, t. j. ak je fond 70 % dlhý a 30 % krátky = 40 % čistá expozícia.
Defenzívny sektor: Investície z defenzívneho sektora sú považované za stabilné, dlhodobé triedy aktív s nízkou koreláciou v porovnaní s hospodárskym cyklom. Defenzívny sektor má stabilnejšie zhodnotenie aj počas recesie.
Deriváty: Derivát je finančný nástroj (napr. opcia, futures, swap, warrant, forward) štruktúrovaný ako dvojstranná zmluva alebo burzovo obchodovaný derivát kótovaný na burze. Jeho hodnota je založená na dohodnutom podkladovom aktíve (napr. úroková sadzba, akcie, fyzická komodita atď.).
Diskrečný model: Je obchodovanie založené výlučne na úsudku investičného stratéga alebo manažéra.
Drawdown: Drawdown znamená pokles hodnoty portfólia od jeho vrcholu teda maxima, po najnižší bod, teda minimum. Používa sa na meranie predchádzajúcich rizikových charakteristík hedžového fondu.
Exit: Predaj akcionárskeho podielu v spoločnostiach.
Stonebridge Capital
Stonebridge Capital vykonáva vlastný analytický výskum a využíva túto expertízu nielen v odvetví hedžových fondov. Zámerom tohto výskumného článku je poskytnúť poznatky a informácie s cieľom pomôcť investorom lepšie pochopiť hedžové fondy a ich výhody.
Riadenie rizika a ochrana kapitálu nebola nikdy dôležitejšia ako dnes. Ak Vás zaujíma, ako môžu aktívne riadené stratégie ochrániť váš majetok a portfólio pred nepriaznivým vývojom nielen na akciových trhoch, neváhajte nás kontaktovať.