● Žargón hedžových fondov II. 

Žargón hedžových fondov II. 

žargón hedžových fondov

Hedžové fondy používajú veľa ezoterických a pre mnohých investorov nepoznaných výrazov. V dnešnom II. diely článku Žargón hedžových fondov prinášame stručné definície niektorých kľúčových pojmov, ktoré sa bežne používajú v odvetví hedžových fondov. Veríme, že vám pomôžu pochopiť, čo je hedžový fond a lepšie priblížiť jeho fungovanie.

Slovník investora hedžového fondu II. 

Fondy s jedným správcom oproti fondom s viacerými správcami: Hedžový fond s jedným správcom riadi jeden portfólio manažér, zatiaľ čo fond s viacerými správcami má viacero manažérov (PM). V dôsledku toho majú fondy s viacerými manažérmi tendenciu investovať do rozmanitejších sektorov a diverzifikovaných nástrojov.

Hedžový fond: Súkromné investičné partnerstvo alebo fond fondov, ktorý využíva vlastné špeciálne investičné stratégie a aktívne riadi a investuje zverený kapitál od investorov. Hedžový fond obchoduje s komplexnými produktmi a to na krátkej alebo dlhej strane trhu vrátane nekótovaných derivátov.

High-watermark: Najvyššie dosiahnuté ocenenie výkonnosti, ktoré hedžový fond dosiahol. Je dôležitý, pretože poplatky za výkonnosť (succes fee) sa účtujú len z nových ziskov, ktoré prekročia hodnotu high-water mark, čím sa zabezpečí, že investori nebudú platiť poplatky z tých istých ziskov viackrát. 

Hraničná sadzba: Prahová hodnota je minimálna miera návratnosti, ktorú musí hedžový fond dosiahnuť, aby si mohol účtovať výkonnostný poplatok. Zabezpečuje, aby investori dosiahli minimálny výnos ešte predtým, ako si správca fondu vezme podiel na zisku.

Likvidita: Likvidita definuje, ako rýchlo dokáže hedžový fond vyplácať investorov, čiže ako rýchlo dokáže premeniť aktíva na hotovosť a poslať späť investorovi investovaný kapitál alebo jeho časť. Napríklad podielové fondy majú dennú likviditu, hedžové fondy majú likviditu typicky v trvaní 3 až 6 mesiacov. Private equity fondy minimálne 1 rok, venture fondy aj 5 až 10 rokov.  

Makro: Investovanie založené na globálnych makro ekonomických fundamentoch, vrátane – ale nie výlučne – úrokových sadzieb, vývoja HDP, nezamestnanosti, obchodnej bilancie, geopolitického vývoja a toho, ktoré rezervné aktíva fungovali ako poistka počas prepadák, že budúcnosť najlepšie vypočíta makroekonomický model.

Management fee: Správcovský poplatok, pokrýva náklady fondu.

Multi-strategický fond: Ide o fond využívajúci viaceré investičné stratégie. (pozri aj platforma)

NAV (Net Asset Value): Čistá hodnota majetku fondu pripadajúca na jeden podiel.

Neutrálny trh: Trhovo neutrálny hedžový fond zmierňuje trhové riziko tým, že má obmedzenú beta hodnotu voči trhu. Dosahuje to spájaním dlhých a krátkych investícií. Tým, že je trhovo neutrálny, snaží sa dosahovať pozitívne výnosy bez ohľadu na to, či celkový trh rastie alebo klesá.

Obdobie uzamknutia: Obdobie uzamknutia (Lock-Up periord) alebo doba viazanosti je časový rámec, počas ktorého investori nemôžu vybrať svoje investície z hedžového fondu. Toto obdobie umožňuje správcovi fondu investovať kapitál bez obáv o krátkodobé požiadavky na likviditu.

Pákový efekt: Finančná páka zahŕňa požičiavanie kapitálu s cieľom zvýšiť potenciálnu návratnosť investície. Hoci pákový efekt môže zvýšiť zisky, môže tiež zväčšiť straty, čo z neho robí rizikovú metriku, ktorú investori hedžových fondov sledujú. Existuje mnoho spôsobov využitia pákového efektu, napr. pomocou derivátov, ako sú opcie a futures, alebo pomocou maržových účtov, fyzickým požičiavaním si od iných protistrán alebo prostredníctvom dohôd o spätnom odkúpení (repo obchodov).

Pákový efekt ak vôbec sa využíva skôr na úrovni celej platformy multi-strategického hedžového fondu než na úrovni jednotlivých obchodníkov.

Platforma: S týmto pojmom sa môžeme stretnúť pri multi-strategických hedožvých fondoch. Ide o fondy s viacerými manažérmi, v ktorých je viacerov tímov obchodníkov, ktorí pracujú autonómne pod dohľadom manažéra daného tímu. Majú prísne rizikové parametre a sú obmedzené veľkosťou strát (drawdownov), ktoré môžu zaznamenať pred nápravnými opatreniami zo strany vedenia fondu. 

Prime broker: Poskytuje finančné služby a obchodné platformy fondom a inštitúciám.

Relatívna hodnota: Stratégia relatívnej hodnoty hedžového fondu sa snaží využiť rozdiely v cenách súvisiacich cenných papierov.

Smerové fondy: Smerové hedžové fondy sú tie, ktoré sa nezabezpečujú proti riziku. Ponechávajú si expozíciu na trhu a snažia sa dosiahnuť vyššie výnosy za riziko, ktoré podstupujú.

Správca portfólia („PM“): Manažér portfólia, ktorý je zodpovedný za navrhovanie investičnej stratégie hedžového fondu a za realizáciu tejto stratégie. Riadi riziko portfólia a prijíma konečné rozhodnutia o obchodovaní.

Success fee: Odmena, ktorá je splatná len na základe dosiahnutých výsledkov. V slovenskom jazyku nájdeme ekvivalenty ako výkonnostná odmena alebo odmena z dosiahnutého zisku. 

Výpovedná lehota na spätné odkúpenie: Redemption period je čas, ktorý musí investor poskytnúť manažérovi pred výberom finančných prostriedkov z hedžového fondu. Umožňuje správcovi fondu riadne speňažiť aktíva, aby splnil požiadavky na spätné odkúpenie.

„2 a 20“: Je historicky bežná štruktúra poplatkov pre hedžové fondy, kde správca účtuje 2 % správcovský poplatok za spravované aktíva (management fee) a 20 % výkonnostný poplatok za akýkoľvek vygenerovaný zisk. Hedžové fondy majú rôzne poplatkové štruktúry. Napríklad „1 a 50“ alebo „2 a 40“ prípadne „3 a 30“. 

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Meno