● Dlh:
Začarovaný kruh

Dlh:
Začarovaný kruh

ZDIEĽAŤ

Dlh vnímame ako formu rizika v kontexte faktorov finančných trhov. V našom výskume sme analyzovali úroveň globálneho dlhu a štrukturálny dlh troch hlavných svetových ekonomík – USA, EÚ a dlh Číny. Excelentný manažment rizika je definičnou podmienkou dlhodobého investičného úspechu, preto je dôležité sledovať a skúmať dlh aj ako zdroj rizika.

V analýze sa okrem iného dozviete:

  • Globálny dlh dosiahol v roku 2020 úroveň 281 biliónov dolárov a pomer dlhu k HDP prekročil 355%. To znamená, že na 1 jednotku produktu (HDP) pripadá 3,55 jednotiek dlhu. Dlhové zaťaženie bude z dlhodobého hľadiska pravdepodobne negatívne vplývať na HDP.
  • Vyspelé trhy zaznamenali výrazný nárast vládneho dlhu, pretože na väčšine rozvíjajúcich sa trhov bola obmedzená fiškálna reakcia na pandémiu COVID-19. Dlh verejnej správy stúpa v roku 2020 nad 12 biliónov dolárov, čo predstavuje v porovnaní s rastom v roku 2019 (4,4 bilióna dolárov) takmer 3-násobný nárast!
  • Vyšší absolútny dlh, ako aj dynamika rastu pomeru dlhu k HDP, predstavuje systémový rizikový faktor pre budúci ekonomický rast a toto riziko je nutné asociovať aj s možnou insolvenciou. Aké sú možnosti zníženia veľkosti dlhu?

Dlh:
Začarovaný kruh

 

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*