● Návrat k základom: Kľúčové vlastnosti a mýty o hedžových fondov.  – III. časť 

Návrat k základom: Kľúčové vlastnosti a mýty o hedžových fondov.  – III. časť 

kľúčové vlastnosti hedžových fondov

Kľúčové vlastnosti hedžových fondov. Návrat k základom. 

V prvých dvoch častiach nášho seriálu „Návrat k základom“ sme sa pozreli na kľúčové vlastnosti hedžových fondov a prečo ich najlepší alokotári zaraďujú do svojich portfólií. V dnešnej tretej časti sa pozrieme na niektoré mýty a legendy, ktoré kolujú o hedžových fondoch.

Prečítajte si tiež: Návrat k základom: Prečo najlepší investori investujú do hedžových fondov – II. časť 

Mýty o hedžových fondoch

Alokátori a investori, ktorí uvažujú o investovaní do hedžových fondov po prvýkrát, sa musia vyrovnať s viacerými všeobecne rozšírenými mylnými predstavami a mýtmi o tejto triede aktív. Hedžové fondy sú možno viac ako iné finančné aktíva opradené určitou mystikou. V tretej časti  nášho seriálu o hedžových fondoch „Návrat k základom“ skúmame niektoré z najčastejších mýtov o hedžových fondoch. Pozrieme sa aj na riziká hedžových fondov, likviditu hedžových fondov a typických investorov do hedžových fondov.

1. Mýtus: Hedžové fondy sú rizikové

Hedging (zabezpečenie) bolo špeciálne vyvinuté ako nástroj na riadenie portfóliového rizika. Avšak postupom času a v súvislosti s medializovanými informáciami o niektorých veľkolepých zlyhaniach fondov, získali hedžové fondy negatívnu povesť. Vraj sa správajú rizikovo.

Stratégie hedžových fondov sa veľmi líšia a rôzne stratégie sú spojené s rôznymi rizikami. Ako bolo uvedené v prvej časti, pákový efekt, ktorý fondy zvyčajne využívajú v nádeji na zvýšenie výnosov, je spojený aj s rizikom. A tiež potenciálnym zvýšením strát. Úroveň využívania pákového efektu sa však veľmi líši. Najväčší objem pákového efektu využívajú skôr menej volatilné stratégie. Tie majú skromnejšie výnosy (napr. arbitráž s pevným výnosom, trhovo neutrálne stratégie atď.).

V skutočnosti je väčšina hedžových fondov riadená konzervatívne a aktívne sa snaží vyhnúť stratám. Ak použijeme volatilitu (meranú ročnou štandardnou odchýlkou) ako ukazovateľ rizika, na obrázku 1 nižšie vidíme, že v porovnaní s dlhodobými akciovými portfóliami majú hedžové fondy výrazne nižšie riziko.

kľúčové vlastnosti hedžových fondov
Zdroj: Hedge Fund Data Engine/Bloomberg, HFSBC

2. Mýtus: Hedžové fondy sú nelikvidné

Podmienky upisovania a vyplácania hedžových fondov sú vo všeobecnosti menej likvidné ako podielové fondy. Rôzne hedžové fondy s rôznymi podkladovými investíciami ponúkajú investorom širokú škálu profilov likvidity. Likvidita hedžových fondov sa môže pohybovať od dennej až po mesačnú, štvrťročnú, ročnú alebo aj dlhšie. Je však dôležité poznamenať, že hedžové fondy sú zvyčajne likvidnejšie ako iné alternatívne aktíva. Napríklad private equity (súkromný kapitál), nehnuteľnosti a infraštrukturálne projekty.

Podmienky likvidity ponúkané investorom v hedžovom fonde vo všeobecnosti určujú rozsah investičných príležitostí, na ktorých sa fond môže podieľať. Fond s dennou likviditou má oveľa obmedzenejší okruh investícií ako fond s dlhšími podmienkami spätného odkúpenia.

Mnohé hedžové fondy investujú do najlikvidnejších tried podkladových aktív, napr. do akcií, štátnych dlhopisov atď. Napriek tomu majú mnohé fondy stále strednodobý alebo dlhodobý profil likvidity. Niekedy je to preto, aby sa zohľadnila zložitosť portfólií hedžových fondov, množstvo podkladových investícií a čas potrebný na zrušenie resp. vyrovnanie viacerých obchodov. Niektoré hedžové fondy využívajú obdobia viazanosti na to, aby sa koncentrované pozície mohli časom predať bez nepriaznivého vplyvu na cenu podielu. Obdobia viazanosti však môžu manažéri hedžových fondov využívať aj ako spôsob udržania kapitálu. Ak sú podmienky likvidity fondu prísnejšie, než si vyžaduje podkladové portfólio.

Hedžové fondy, ktoré investujú do najmenej (ne)likvidných podkladových aktív, ako sú napríklad problémové dlhy, majú skôr štruktúru typu private equity fondu ako hedžového fondu

Hoci teda hedžové fondy nemajú taký profil likvidity ako podielové fondy, väčšina z nich ponúka investorom pravidelnú likviditu, ktorá zodpovedá povahe aktív obchodovaných v rámci fondu a uľahčuje riadne riadenie fondu.

3. Mýtus: Hedžové fondy sú len pre bohatých investorov, ktorí hľadajú vyššie riziko a výnosy

Hoci sa za investorov hedžových fondov považujú bonitní investori s čistým vyšším majetkom, ktorí chcú dosahovať vyššie výnosy, v skutočnosti väčšinu investorov hedžových fondov tvoria veľkí inštitucionálni investori s nízkym rizikom. Mnohí z nich investujú v mene svojich klientov, ako sú napríklad dôchodkové fondy. Inštitucionálni investori, ako sú okrem iného penzijné fondy, nadačné fondy alebo poisťovne, s konzervatívnym rámcom riadenia rizík tvoria 97 % investorov hedžových fondov (zdroj: Preqin Hedge Fund Investor Profiles, pozri Graf 2 nižšie).

Napriek tomu, že sa hedžové fondy považujú za doménu superbohatých, väčšina ľudí má pravdepodobne určitý podiel svojho dôchodku v hedžovom fonde, o ktorom možno ani nevedia.

kľúčové vlastnosti hedžových fondov
Zdroj: Preqin Hedge Fund Investor Profiles 2020

Hedžové fondy boli kedysi možno pomerne zložité a zahalené rúškom tajomstva a niektoré z nich sú stále, čo viedlo k vzniku mýtov o tejto triede aktív. 

Hedžové fondy však majú potenciál byť pre investorov prínosom. Diverzifikujú portfóliá a tým zmierňujú riziká, ktoré sa zvyčajne spájajú s tradičnými investíciami. 

V ďalšom diele nášho seriálu Hedžové fondy: Návrat k základom sa budeme venovať rôznym stratégiám hedžových fondov a dôvodom, prečo nie všetky hedžové fondy môžu ponúkať diverzifikáciu a ochranu portfólia, ktorú investori hľadajú.

Stonebridge Capital

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*