● Návrat k základom: Prečo najlepší investori investujú do hedžových fondov – II. časť 

Návrat k základom: Prečo najlepší investori investujú do hedžových fondov – II. časť 

hedžových fondov

Tri dôvody, prečo najlepší alokátori investujú do hedžových fondov

Investori čoraz viac upriamujú svoju pozornosť na hedžové fondy, aby im poskytli ochranu portfólia pred rizikom poklesu a volatilitou v obdobiach trhového stresu v tradičných triedach aktív. V druhej časti seriálu „Hedžové fondy: Návrat k základom“ sa pozrieme na potenciálne výhody investovania do hedžových fondov, dlhodobú výkonnosť hedžových fondov a na to, ako hedžové fondy zabezpečili ochranu portfólia.

Prečítajte si tiež: Návrat k základom: Kľúčové vlastnosti hedžových fondov – I. časť

Ochrana proti nevýhodám

Hedžové fondy majú historické skúsenosti so zmierňovaním a znižovaním výrazných strát v období krízy tradičných aktív. Zmierňovaním výrazných strát majú hedžové fondy schopnosť chrániť dlhodobú hodnotu portfólia a podporovať rast. 

hedžových fondov
Zdroj: Bloomberg, HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data.

Z uvedeného grafu vyššie jednoznačne vyplýva, že hedžové fondy fungujú ako takmer dokonalý ochranca portfólia počas prepadov a poklesov na akciových trhoch. 

hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data.
hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data.

Vyhýbanie sa stratám sa opláca viac, ako len stratégia dokupovať každý pokles, pretože aktíva dlhodobo rastú. 

Zníženie volatility portfólia

Hedžové fondy vo všeobecnosti poskytujú konzistentnejší profil výnosov s nižšou volatilitou ako tradičné investície. To ilustruje Graf 7, ktorý znázorňuje konzistentnejšie rozloženie výnosov hedžových fondov v porovnaní s akciami a dlhopismi.

Zahrnutie hedžových fondov do portfólia môže znížiť celkovú volatilitu portfólia a zvýšiť ochranu proti poklesu (pozri Graf 4 nižšie) a vyrovnaním výnosov (pozri Graf 8 nižšie).

hedžových fondov
Zdroj: HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data.

Prečo je teda ochrana proti riziku pre investorov taká dôležitá?

Aby sa fond zotavil zo záporného výnosu, musí získať späť väčšie percento, ako bolo stratené, napr. strata 10 % si vyžaduje zisk 11 %, aby sa táto strata vynulovala. Pri veľkých stratách sa táto asymetria ešte znásobuje, napr. strata 50 % si vyžaduje následný zisk 100 %, aby sa fond vrátil na pôvodnú hodnotu.

Zdroj: HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data

Preto sú výnosy upravené o riziko takým dôležitým ukazovateľom pri analýze fondu. Dva rôzne fondy môžu mať rovnaký (jednoduchý) priemerný výnos, napr. 0 %, ale ak prvý dosiahne v prvom roku -30 % a potom v druhom roku +30 % a druhý dosiahne v prvom roku -10 % a potom v druhom roku +10 %, výsledok dlhodobej hodnoty portfólia pri rovnakom priemernom výnose je veľmi odlišný, ako ukazuje Graf 6 nižšie.

Zdroj: HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data

„Hedžové fondy ponúkajú konzistentnejší profil výnosov ako akcie alebo dlhopisy.“

Keď sa pozrieme späť od roku 2000, hedžové fondy vo všeobecnosti dosahovali výnosy s nižšou volatilitou a vyššou konzistenciou ako akcie, hoci s nižšími priemernými výnosmi.  Rozdelenie výnosov dlhopisov má normálnejšie rozdelenie tesne nad 0 %. Rozdelenie výnosov z akcií je plochejšie a má „tučné chvosty“ s mnohými extrémnymi kladnými a zápornými mesačnými výnosmi.

Výnosy hedžových fondov sú zvyčajne vyššie ako výnosy dlhopisov, ale s podobnou mierou konzistencie.

Zdroj: Bloomberg. HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data

Posun hranice efektívnosti

Ako ukazujú vyššie uvedené časti, zaradenie hedžových fondov do portfólia tradičných likvidných aktív vedie k zvýšeniu výnosov a zníženiu volatility. Efektívna hranica predstavuje súbor portfólií, ktoré ponúkajú najvyšší výnos pri stanovenej úrovni rizika. Na Grafe č. 8 je znázornené, že keď sa do portfólií pridajú hedžové fondy, posunie sa efektívna hranica smerom nahor a doľava, čo predstavuje vyššie výnosy pri rovnakej úrovni rizika.

Zdroj: Funds Limited Bloomberg, HFSBC, Staonebridge Capital, Hedge Fund Data

V tretej časti seriálu „Hedžové fondy: Návrat k základom“ sa pozrieme na niektoré mýty a mylné predstavy o hedžových fondoch.

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*