● Q1 2021:
Na ceste k zotaveniu

Q1 2021:
Na ceste k zotaveniu

ZDIEĽAŤ

Prvý kvartál 2021 sa niesol v znamení zotavovania sa svetovej ekonomiky. Makroekonomické dáta na všetkých frontoch boli v Q1 výrazne priaznivé. Dlhodobo zvýšená inflácia nad 2% však spôsobuje u investorov obavy. Aké sú vyhliadky na druhý kvartál? Viac v našom reporte.

V kvartálnom reporte sa okrem iného dozviete:

  • Rok 2020 sa niesol v znamení pandemickej krízy a pokusov svetových ekonomík o zotavenie a znovuotvorenie. V štvrtom kvartáli minulého roku sme mohli pozorovať relatívne výrazný rast výrobného sektoru, na druhej strane služby, ktoré tvoria v rozvinutých krajinách vyše dve tretiny HDP, ostávali stále neobnovené.
  • V priebehu obdobia Q1 2020 – Q1 2021 FED v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania nakúpil $1.9 bilióna vládnych dlhopisov a ku koncu marca 2021 FED vlastnil až $4.9 biliónov vládnych dlhopisov USA.
  • Efekty vládnych stimulov na reálnu ekonomiku boli a ostávajú predmetom diskusie. Zatiaľ čo existuje široký konsenzus o čiastočnom potlačení negatívnych vplyvov pandémie na život občanov prostredníctvom vládnych výdavkov, definičným prvkom dišputy o fiškálnych stimuloch je možná vysoká miera inflácie vyvolaná výdavkami.

 

Q1 2021:
Na ceste k zotaveniu

 

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*