● Q2 2023:
Rozuzlenie prichádza zajtra

Q2 2023:
Rozuzlenie prichádza zajtra

ZDIEĽAŤ

V Q2 2023 sa globálne ekonomické prostredie vzpieralo očakávaniam recesie, pričom experti predpovedali pokles. V rozpore s prognózami zaznamenal index S&P 500 v prvom polroku druhý najvyšší výnos, čím spochybnil názory expertov. FED pokračoval v úsilí o kontrolu inflácie, ale finančné podmienky sa môžu v súvislosti so spomalením rastu ziskov sprísniť. Napriek solídnemu prvému polroku pretrváva neistota, čo nabáda investorov, aby pri riadení rizík zvážili vysokokvalitné aktíva so silnými súvahami. Viac v reporte.

V kvartálnom reporte sa dozviete:

  • Protichodná výkonnosť trhu: S&P 500 zaznamenal v prvej polovici roka druhý najvyšší výnos, čo je v rozpore s názormi odborníkov.
  • Boj FED-u s infláciou: Napriek snahám Federálneho rezervného systému o kontrolu inflácie predstavuje druhá polovica roka výzvu, keďže sa očakáva ďalšie zvyšovanie sadzieb a finančné podmienky sa môžu sprísniť v súvislosti so spomalením rastu príjmov, čo môže viesť k recesii v niektorých odvetviach.
  • Dynamika trhu ovládaná niekoľkými gigantmi: Malá skupina veľkých spoločností vrátane NVIDIA, Meta, Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet a Tesla, nazývaná „veľkolepá sedmička“, výrazne ovplyvnila trh s rekordnou prémiou oproti ostatným akciám v indexe S&P 500, čo vyvoláva obavy z koncentrácie trhu.
  • Obavy z ocenenia: Súčasný mediánový pomer P/E pre index S&P 500 je 26, čím sa blíži k úrovniam zaznamenaným pred prasknutím technologickej bubliny v roku 2000, čo vo všeobecnosti naznačuje, že trh nie je lacný. Možnosť zvýšenia pomeru P/E v rôznych odvetviach vyvoláva otázky o dlhodobom trende vývoja ziskov.
  • Výkonnosť akciového trhu: Americký akciový trh zažil rekordný prvý polrok 2023, pričom index S&P 500 vzrástol od začiatku roka o 16,89 %. Akcie s malou kapitalizáciou však dosiahli slabšie výsledky a pretrvávala divergencia medzi rastovým a hodnotovým štýlom, čo ovplyvnilo výnosy jednotlivých sektorov a odvetví.
  • Globálne trendy v oblasti akcií a pevných výnosov: Medzinárodné akciové trhy zaostávali za americkými náprotivkami a výkonnosť trhov s pevným príjmom sa celosvetovo líšila. Zlepšujúci sa hospodársky výhľad síce pozitívne ovplyvnil úverovanie, ale vzhľadom na možnú nadmernú reakciu na pozitívne správy a rozťahané úrovne ocenenia je namieste opatrnosť.

 

Q2 2023:
Rozuzlenie prichádza zajtra

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*