● Q3 2023:
Niečo sa zlomí

Q3 2023:
Niečo sa zlomí

ZDIEĽAŤ

V Q3 2023 došlo k výraznému poklesu cien akcií, čo z neho urobilo najhorší štvrťrok pre akcie za viac ako desať rokov. Zároveň pokračoval pokles cien dlhopisov, keďže centrálne banky zvyšovali úrokové sadzby alebo oznámili svoj zámer tak urobiť. Index S&P 500 zaznamenal v septembri pokles o -4,9 %, čo bol najhorší mesiac v tomto roku. Viac v reporte.

V kvartálnom reporte sa dozviete:

  • Multi-stratégia poráža konkurenčné kategórie: Najvýkonnejšie stratégie od začiatku roka do dnešného dňa sú multi-stratégie s nárastom o +5,9 %. Rozptyl výkonnosti hedge fondov sa za štvrťrok zvýšil, čo je pochopiteľné vzhľadom k zvýšenej volatilite. 
  • Výkonnosť spoločností s nižšou kapitalizáciou naznačuje problémy v reálnej ekonomike: Russel 2000, ktorý je zameraný na menšie spoločnosti stratil -5,62% (pre porovnanie hlavné akciové indexy uzavreli kvartál v rozmedzí -2,65% až -3,63%).
  • Ropa a urán hlavnými aktérmi energetickej rally: Pri pohľade na grafy vývoja cien energetických komodít v priebehu tretieho kvartálu vieme konštatovať, že trhoví participanti jednoznačne vnímajú riziko obmedzeného dopytu ako konsekvencie geopolitickej nestability.
  • Americké akciové indexy majú za sebou poriadne rušný kvartál: Q3 2023 narušil reťaz 3 po sebe idúcich rastových kvartálov. Tohtoročné maximá boli dosiahnuté v júli, odkedy trh začal klesať rovnako prudko ako predtým rástol.
  • Centrálne banky spomaľujú uťahovanie monetárnej politiky: V priebehu kvartálu sme boli svedkami jedného zvýšenia úrokových sadzieb americkým FED-om. Najväčšie prekvapenie si však pripravila britská ECB.
  • Výkonnosť hedžových fondov v Q3 2023: Výkonnosť hedžových fondov sa v 3. štvrťroku 2023 pohybovala v kladnom teritóriu od +1,7 % do +2,4 %, na pozadí negatívnej výkonnosti rizikových aktív.

 

Q3 2023:
Niečo sa zlomí

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*