● Q4 2022:
Čo príde po búrke

Q4 2022:
Čo príde po búrke

ZDIEĽAŤ

Okrem udalostí Q4 sme v poslednom reporte hodnotili aj uplynulý rok 2022. Hlavnou témou roka 2022 bola inflácia a s ňou spojená reakcia centrálnych bánk, resp. dynamika rastu úrokových sadzieb. Najočakávanejšia recesia v histórii by mala prísť tento rok. Ešte nikdy v novodobej histórii finančných trhov sa nestalo, aby percentuálna miera očakávania príchodu recesie bola tak vysoko (viac ako 70%).

V kvartálnom reporte sa dozviete:

  • Pokles miery inflácie na 6,45%. Dezinflácia pokračovala v priebehu Q4 2022 a mala pozitívny efekt na trhový sentiment. Rigidné náklady a klesajúce ceny tovarov a služieb indikujú tlak na zisky spoločností.
  • Riziko úrokovej miery zostáva relevantné aj v roku 2023. Robustný trh práce v USA dáva FED-u ďalší priestor na uťahovanie finančných podmienok. Zároveň je jasné, že ekonomika spomaľuje (ISM-PMI) v kontrakcii.
  • Americký dolár zažil druhý najhorší kvartál za uplynulých 20 rokov. Pokles relatívnych úrokových diferenciálov spôsobuje na menových trhoch zmenu trendu.

 

Q4 2022:
Čo príde po búrke

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*