● Q4 2023: Hľadanie
rovnováhy

Q4 2023: Hľadanie
rovnováhy

ZDIEĽAŤ

Vzhľadom na súčasné makroekonomické prostredie investori vnímajú soft landing ako najpravdepodobnejší scenár, čo sa odráža v euforickej atmosfére na amerických aj globálnych akciových trhoch. Na začiatku Q4 sme dosiahli cyklické maximum výnosov na amerických vládnych dlhopisoch, no následne sme boli svedkami rýchlych poklesov. Tieto poklesy boli výsledkom precenenia očakávaní ohľadom federálnej úrokovej sadzby a klesajúcej inflácie. Viac v reporte.

V kvartálnom reporte sa dozviete:

  • Q4 prieniesol návrat ku tohtoročnému trendu na americkom akciovom trhu. NASDAQ uzavrel kvartál so ziskom +14,34%, ukončujúc rok s rekordnými +53,81%. Naposledy dosiahol technologický index lepší výsledok iba v rokoch 1999 (+101,95%) a 1998 (+85,31%)!
  • Momentálne sa trh nachádza v blízkosti historických maxím. Je však dôležité podotknúť, že relatívny objem je pomerne nízky, aby sme mohli jednoznačne očakávať pokračujúci rastový trend.
  • Napriek jednoznačnej podpore soft landing naratívu cez optiku akciového trhu, komoditní investori vnímajú oslabovanie globálneho dopytu ako výstražný signál.
  • Štvrtý štvrťrok bol pre akcie s nízkou kapitalizáciou najlepším štvrťrokom od 4. štvrťroka 2020 a prvýkrát od 4. štvrťroka 2022 sa im darilo lepšie ako akciám s veľkou kapitalizáciou na celom svete.

 

Q4 2023:
Hľadanie
rovnováhy

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*