● Singapur: Sektor správy aktív zaznamenal rekordný nárast

Singapur: Sektor správy aktív zaznamenal rekordný nárast

ZDIEĽAŤ

Singapurský sektor správy aktív v minulom roku narástol na novú rekordnú úroveň, čím prekonal globálny rast v tomto sektore. Krajina profitovala z väčšieho počtu obchodov od globálnych a regionálnych fondov.

Singapurský menový dohľad MAS (ekvivalent americkej SEC) uviedol, že celkový objem spravovaných aktív v Singapure sa v roku 2021 zvýšil o 16 % na 5,4 bilióna singapurských dolárov (3,8 bilióna USD) v porovnaní s celosvetovým nárastom o 12 % na 112 biliónov USD v minulom roku. Podnikatelia a investori, ktorých brzdia prísne opatrenia na boj proti COVID-19 v Číne a Hongkongu, vnímajú Singapure ako bezpečný prístav pre rozšírenie investičných aktivít.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila MAS, rast aktív podporil 30-percentný medziročný skok v alternatívnom sektore, ktorý zahŕňa hedžové fondy, private equity, venture kapitál, nehnuteľnosti a alternatívne investičné fondy.

„V rámci alternatívneho sektora bol nárast spravovaných aktív súkromného a rizikového kapitálu výrazný, a to o 42 %, resp. 48 %,“ uviedla MAS vo svojej výročnej správe o sektore. Z prieskumu vyplynulo, že správcovia súkromného a rizikového kapitálu vykázali čistý viazaný kapitál v celkovej výške 90 miliárd S$ a 5 miliárd S$. Do Singapuru prichádza veľký prílev kapitálu, najmä z Číny. Magnáti skupujú prémiové nehnuteľnosti a podporujú začínajúce podniky so sídlom v meste a regióne. Family office si otovoril napríklad miliárdár a spoluzakladateľ Googlu Sergey Brin alebo Ray Dalio, zakladateľ najväšieho hedge fondu na svete.

MAS uviedla, že počet licencovaných a registrovaných firiem na správu fondov v Singapure sa od decembra minulého roka zvýšil o 15 % a to na 1 108. Fondy využívajú daňové úľavy a stimuly, ktoré Singapur ponúka, keďže sa snaží posilniť svoje postavenie jedného z hlavných ázijských finančných centier. Zavedenie novej podnikovej štruktúry s názvom variabilné kapitálové spoločnosti (VCC) v Singapure v roku 2020 prilákalo široké spektrum správcov aktív vrátane rodinných kancelárií (family offices), hedžových fondov (hedge funds) a fondy súkromného kapitálu (private equity). V prieskume MAS sa uvádza, že k 14. októbru tohto roka bolo v Singapure založených alebo preradených do inej jurisdikcie viac ako 660 spoločností VCC v porovnaní s viac ako 400 spoločnosťami v predchádzajúcom roku.

Singapur predstavuje v súčasnosti jednu z najlepších krajín pre hedžové fondy vďaka stabilným ekonomickým, regulačným a geopolitickým faktorom. Ide o jednu z mála krajín, kde vysoká ochrana kapitálu a súkromného vlastníctva je jednou z najlepších na svete.

Zdroj: MAS, Stonebridge Capital VCC

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*