Alternatívne investície sú dôležitou súčasťou strategickej správy majetku. Tieto finančné aktíva nepatria do bežných kategórií aktív ako sú akcie, dlhopisy alebo hotovosť a nástroje peňažného trhu.
Naopak, sú zvyčajne komplexnejšie a menej likvidné ako tradičné aktíva. Z tohto dôvodu majú alternatívne investície zvyčajne vyšší rizikový profil, ale majú potenciál generovať výrazne vyššie výnosy upravené o riziko.
Typy alternatívnych investícií
Tabuľka 1: V nasledujúcej tabuľke sa bližšie pozrieme na jednotlivé kategórie alternatívnych investícií.


Zdroj: HFSBC, Stonebrdige Capital
Diverzifikácia a alternatívne investície
Alternatívne investície poskytujú množstvo výhod, pokiaľ ide o strategickú správu majetku súkromných osôb alebo individuálnych invstorov s veľmi vysokým čistým majetkom (UHNWI). Vďaka svojmu značnému majetku majú títo investori (UHNWI) zvyčajne lepšiu pozíciu na využívanie alternatívnych investícií, pretože sú schopní vyčleniť značný kapitál, akceptovať dlhšie investičné horizonty a tolerovať vyššiu úroveň rizika.
Tradičné portfóliá pozostávajúce z akcií, dlhopisov a hotovosti môžu byť zraniteľné voči volatilite trhu a hospodárskym poklesom ako nám ukázal napríklad rok 2022, kedy záporné výnosy dosiahli akcie ako aj dlhopisy a tradičné portfólio 60/40 bolo rozdrvené na prach. Vkladanie prostriedkov do alternatívnych investícií umožňuje investorom rozložiť riziko sa na rôzne triedy aktív, ktoré nie sú ovplyvnené tradičnými trhovými silami, zvyšuje diverzifikácia bez toho aby ste boli nútený obetovať vyššie výnosy.
Vďaka tejto jedinečnej vlastnosti sú alternatívne investície mimoriadne cenné počas trhových turbulencií, pretože môžu pomôcť stabilizovať celkovú výkonnosť portfólia.
Kryptomeny: Moderný nástroj diverzifikácie
Vezmime si napríklad kryptomeny alebo digitálne aktíva. Kryptomeny, ktoré sú relatívne novým prírastkom do triedy alternatívnych aktív, fungujú nezávisle od centrálnych bánk a tradičných finančných systémov.
Zatiaľ čo predtým boli kryptomeny odmietané ako módny výstrelok, v posledných rokoch si digitálne aktíva začali všímať inštitucionálni investori, ktorí chcú využiť ich niekedy astronomické miery návratnosti investícií. Ich hodnota sa riadi skôr faktormi, ako je prijatie technológie, dopyt na trhu a vývoj regulácie, než tradičnými ekonomickými ukazovateľmi.
Zahrnutím kryptomien do svojich portfólií môžu správcovia investícií pre UHNWI diverzifikovať svoje podiely a potenciálne profitovať z vysokých mier rastu na trhu digitálnych aktív. Zároveň je však dôležité mať na pamäti, že kryptomeny sú veľmi volatilné a je známe, že ich hodnota v krátkom čase výrazne kolíše. Preto hoci môžu ponúkať značné výnosy, sú spojené aj so zvýšeným rizikom.
To podčiarkuje dôležitosť vyváženého prístupu k diverzifikácii, v rámci ktorého sú vysoko rizikové aktíva, ako sú kryptomeny, vyvážené stabilnejšími alternatívnymi investíciami.
Nehnuteľnosti: Stabilný a hmotný majetok
Ďalším príkladom sú nehnuteľnosti. Investície do nehnuteľností poskytujú hmatateľný majetok, ktorý môže generovať stabilný príjem z prenájmu a časom sa zhodnocuje.
Na rozdiel od akcií a dlhopisov sú nehnuteľnosti menej náchylné na krátkodobé výkyvy na trhu a ponúkajú stabilnejší tok príjmov. Pre UHNWI môžu investície do nehnuteľností slúžiť ako spoľahlivý základ v rámci diverzifikovaného portfólia, ktorý poskytuje príjem aj potenciál dlhodobého rastu.
Hedžové fondy: Flexibilné a prispôsobivé stratégie
Podobne aj hedžové fondy zohrávajú kľúčovú úlohu pri diverzifikácii. Hedžové fondy využívajú rôzne investičné stratégie, ako napríklad špekulovať na nárast aj na pokles aktív, arbitráže a stávky na globálne makro ako sú úrokové sadzby, rast HDP, čiže na dosiahnutie výnosov bez ohľadu na trhové podmienky. Táto flexibilita umožňuje hedžovým fondom dosahovať dobré výsledky aj počas poklesov na trhu, čo z nich robí cenný doplnok investičného portfólia.
„Začlenením hedžových fondov do svojho strategického plánu správy majetku môžu investori znižovať riziko a zvyšovať odolnosť portfólia.“
Private equity a venture capital: Príležitosti na rýchly rast
Súkromný kapitál (private equity) a rizikový kapitál (venture capital) tiež prispievajú k diverzifikácii tým, že ponúkajú prístup na súkromné trhy. Investovanie do súkromných spoločností umožňuje investorom využiť príležitosti vysokého rastu, ktoré nie sú dostupné na verejných trhoch.
Tieto investície sú často spojené s vyšším rizikom, ale aj s potenciálom značných výnosov. Zahrnutie private equity a rizikového kapitálu do portfólia môže poskytnúť významný potenciál rastu a ďalej diverzifikovať toky príjmov.
Komodity: Zabezpečenie proti inflácii a ekonomickej neistote
Komodity ako zlato a ropa predstavujú ďalšiu vrstvu diverzifikácie. Tieto hmotné aktíva sa často pohybujú inverzne k tradičným finančným aktívam, čím sa zabezpečujú proti inflácii a ekonomickej neistote. Komodity môžu chrániť kúpnu silu majetku UHNWI a poskytovať stabilitu počas období nestability trhu.
Riziká spojené s alternatívnymi investíciami
Hoci alternatívne investície ponúkajú množstvo výhod a zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri strategickej správe majetku investorov a privátnych klientoch (UHNWI), je dôležité uvedomiť si súvisiace riziká, aby sa zabezpečil vyvážený pohľad.
Volatilita a trhové riziko
Alternatívne investície, najmä kryptomeny a komodity, môžu byť veľmi volatilné. Napríklad kryptomeny zaznamenali v krátkych obdobiach výrazné výkyvy cien, ktoré boli spôsobené náladou na trhu, regulačnými správami, technologickým vývojom alebo likviditou.
Táto volatilita môže viesť k značným stratám, preto je pre investorov veľmi dôležité, aby starostlivo zvážili svoju toleranciu voči riziku a investičný horizont.
Riziko likvidity
Mnohé alternatívne investície, ako napríklad private equity, nehnuteľnosti a venture kapitál, sú menej likvidné ako tradičné aktíva, ako sú akcie a dlhopisy. To znamená, že ich nemožno jednoducho predať alebo premeniť na hotovosť kedykoľvek bez toho, aby potenciálne nevznikli dodatočné náklady či straty.
V prípade privátnych investorov strategická správa majetku zahŕňa vyváženie týchto menej likvidných investícií s likvidnejšími aktívami s cieľom zachovať celkovú flexibilitu portfólia.
Zložitosť a menej transparentnosti
Alternatívne investície, ako sú hedžové fondy, využívajú sofistikované techniky a stratégie, ktoré nemusia byť pre investorov úplne transparentné. Táto neprehľadnosť môže spôsobiť, že je náročnejšie posúdiť riziko a výkonnosť týchto investícií.
Regulačné a právne riziká
Alternatívne investície podliehajú rôznym stupňom regulačného dohľadu, čo môže ovplyvniť ich výkonnosť a dostupnosť.
Napríklad zmeny v predpisoch, ktoré sa týkajú kryptomien alebo environmentálnych politík ovplyvňujúcich komodity, môžu mať významné dôsledky.
Dedukcia
Spoluprácou so skúsenými investičnými manažérmi a zachovaním vyváženého prístupu môžu privátny investori tieto riziká účinne vyriešiť a dosiahnuť svoje investičné ciele.
Ak chcete hlbšie pochopiť, ako môžu alternatívne investície zlepšiť váš strategický plán správy majetku, zvážte možnosť preskúmať alternatívy a riešenia, ktoré ponúka spoločnosť Stonebridge Capital.
Naše odborné skúsenosti v oblasti alternatívnych investícii a diverzifikovaných portfólií pre privátnych investorov zabezpečujú, že váš majetok bude nielen ochránený, ale aj nastavený na rast.
Stonebridge Capital
Stonebridge Capital vykonáva vlastný analytický výskum a využíva túto expertízu nielen v odvetví hedžových fondov. Zámerom tohto výskumného článku je poskytnúť poznatky a informácie s cieľom pomôcť investorom lepšie pochopiť hedžové fondy a ich výhody.
Riadenie rizika a ochrana kapitálu nebola nikdy dôležitejšia ako dnes. Ak Vás zaujíma, ako môžu aktívne riadené stratégie ochrániť Váš majetok a portfólio pred nepriaznivým vývojom nielen na akciových trhoch, neváhajte nás kontaktovať.
Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research