● Návrat k základom: Kľúčové vlastnosti hedžových fondov – I. časť 

Návrat k základom: Kľúčové vlastnosti hedžových fondov – I. časť 

vlastnosti hedžových fondov

Kľúčové vlastnosti hedžových fondov. Návrat k základom. 

Čo je to hedžový fond? Čím sa hedžové fondy líšia od iných investičných produktov, ako sú podielové fondy? V tejto časti nášho vzdelávacieho seriálu o hedžových fondoch sa vrátime k základom a pozrieme sa na to, čo sú hedžové fondy a aké sú kľúčové vlastnosti tejto triedy aktív.

Geopolitické otázky a rastúca inflácia vytvorili pre akcie a dlhopisy náročné prostredie. Investori hľadajú alternatívne investičné možnosti, ktoré prinášajú skutočnú diverzifikáciu rizika tradičných tried aktív a poskytujú určitú ochranu proti poklesu a prepadom počas turbulentných a stresových období na trhoch. Nie je preto prekvapujúce, že investori v záujme uspokojenia týchto potrieb, čoraz viac upriamujú pozornosť na hedžové fondy. Aké sú teda vlastnosti hedžových fondov?

Nekorelované a konzistentné výnosy

Za posledných 30 rokov sme nezaznamenali žiadnu inú triedu likvidných aktív, ktorá by prinášala taký typ nekorelovaného a konzistentného toku výnosov, ako hedžové fondy.

Keďže čoraz viac investorov hľadá ochranu proti poklesu portfólia a zároveň si chce ponechať aj potenciál rastu, možno konštatovať, že hedžové fondy nikdy nemali dôležitejšiu úlohu. Hedžové fondy sú vo svojej podstate komplexné investičné nástroje, ktoré sa riadia širokou škálou rôznych investičných stratégií. V tomto odvetví hedžových fondov existuje aj veľký rozptyl výnosov.

Keďže mnohí investori prichádzajú s pojmom hedžové fondy po prvýkrát, myslíme si, že je vhodný čas poskytnúť základné informácie a preskúmať ich:

  • čo sú hedžové fondy
  • prečo investori zaraďujú hedžové fondy do svojich portfólií
  • niektoré rozšírené mýty o hedžových fondoch a skutočnosť
  • prečo nie všetky hedžové fondy ponúkajú investorom ochranu, ktorú investori hľadajú
  • hlavné stratégie hedžových fondov a používaný žargón a slovník

V tejto 4-dielnej sérii: Návrat k základom sa budeme venovať vyššie uvedeným témam. Ukážeme potenciálnu hodnotu, ktorú môžu dobre vybrané hedžové fondy priniesť do portfólií investorov, ale aj možné úskalia investovania do hedžových fondov.

Čo sú to hedžové fondy?

Obrázok, na ktorom je text, chlap, ľudská tvár, oblek

Automaticky generovaný popis

Hedžové fondy sa vyvinuli s cieľom vyriešiť problém investorov. Zjednodušene povedané, hedžové fondy boli navrhnuté tak, aby investorom prinášali reálne výnosy a zároveň ich chránili pred stratami v prípade poklesu trhov.

Na najzákladnejšej úrovni sú hedžové fondy združené investičné nástroje, ktoré sú do veľkej miery neobmedzené v investíciách, ktoré môžu realizovať. Zvyčajne využívajú rôzne investičné nástroje a stratégie na dosiahnutie reálnych výnosov a zmiernenie rizika. Združujú kapitál od externých investorov, ale manažéri investujú aj vlastný kapitál spolu s investormi. Prehľad stratégií, ktoré hedžové fondy využívajú Vám vieme poskytnúť.

Hedžové fondy môžu investovať dlohodobo, ale aj krátkodobo, do dlhých cenných papierov (napr. akcií, dlhopisov) tzn. na long ich hodnoty, o ktorých si myslia, že ich cena bude rásť, ale môžu otvárať aj short pozície cenných papierov, u ktorých očakávajú, že ich cena bude klesať.

To sa uskutočňuje tak, že sa požičajú cenné papiere (zvyčajne požičané brokerom alebo bankou za cenu, ktorá sa musí neskôr vrátiť) a požičané cenné papiere sa predajú za aktuálnu trhovú hodnotu. Cenné papiere sa potom neskôr odkúpia, pričom hedžový fond očakáva, že dovtedy ich cena klesne, a vrátia sa požičiavateľovi. Rozdiel je výnos. Možnosť shortovať je jedným zo spôsobov, ako hedžové fondy môžu dosahovať zisky na klesajúcom trhu.

vlastnosti hedžových fondov

Kľúčové vlastnosti hedžových fondov:

Zvýšenie návratnosti: Hedžové fondy majú možnosť využívať pákový efekt, čo znamená, že môžu použiť požičané peniaze na zvýšenie veľkosti svojich pozícií s cieľom zvýšiť výnosy. To však so sebou nesie aj riziko zväčšenia potenciálnych strát.

Riadenie rizík: Najlepšie hedžové fondy sú špecialistami na minimalizáciu investičných rizík a riadenie rizík je neoddeliteľnou súčasťou ich investičného procesu. Dôsledné riadenie rizík slúži na obmedzenie strát a podporuje konzistentnejšie a spravidla vyššie výnosy upravené o riziko.

Podmienky: Hedžové fondy sa od tradičných podielových fondov líšia štruktúrou a investičnými podmienkami:

  • Absolútny výnos – zatiaľ čo výkonnosť podielových fondov je spravidla viazaná na referenčnú hodnotu, hedžové fondy sa zameriavajú na absolútny výnos bez ohľadu na makroekonomické prostredie, infláciu, nezamestnanosť alebo smerovanie trhov
  • Poplatok za výkonnosť / motivačný poplatok – hedžové fondy majú zvyčajne inú štruktúru poplatkov. Hedžové fondy aj podielové fondy zvyčajne účtujú poplatok za správu, avšak hedžové fondy môžu účtovať aj „motivačný“ alebo „výkonnostný“ poplatok, ktorý predstavuje určité percento z kladnej výkonnosti fondu (z kladného zhodnotenia)
  • Minimálne investície – hedžové fondy majú zvyčajne vyššie minimálne vklady investícií. Zvyčajne nie sú určené pre retailových, tzn. drobných investorov
  • Likvidita – likvidita podielových fondov a hedžových fondov sa tiež líši, zatiaľ čo podielové fondy (long only) ponúkajú zväčša dennú likviditu, hedžové fondy majú spravidla mesačné alebo štvrťročné termíny vyplatenia (niektoré aj dlhšie) a predĺžené výpovedné lehoty. Niektoré hedžové fondy majú aj minimálne lehoty viazanosti investície (lock-up period)
  • Štruktúra – zatiaľ čo podielové fondy majú sídlo takmer v každej krajine OECD a spravujú sa zvyčajne bankami (napríklad prostredníctvom európskych štruktúr PKIPCP), hedžové fondy sídla v ekonomických, daňových a špeciálnych zónach ako napríklad Bermudy, Singapúr, Írsko alebo Luxembursko.

V druhej časti seriálu o hedžových fondoch: návrat k základom sa pozrieme na to, prečo investori zaraďujú hedžové fondy do svojich portfólií.

Stonebridge Capital

Autor: Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*