Výkonnosť hedžových fondov bola v máji 2024 vo všeobecnosti pozitívna: väčšina stratégií, najmä tých s vyššou beta hodnotou voči akciám, dosiahla kladnú výkonnosť. Priemerný čistý výnos hedžových fondov vážený aktívami všetkých stratégií, bol 0,73 %. Rozptyl výkonnosti v oblasti pre hedžový fond bol podobný ako v apríli.
Prečítajte si tiež: Výkonnosť hedžových fondov Apríl 2024
O Stonebridge Capital
Stonebridge Capital je multi-strategický hedžový fond zameraný na alternatívne investície. Zameriavame sa na absolútny výnos, aktívnu správu aktív a ochranu majetku privátnych investorov. Excelentné riadenie rizík a sofistikovaný investičný proces sú nevyhnutné pre dosiahnutie asymetrických a rizikovo upravených výnosov. Multistratégia je navrhnutá tak, aby chránila kapitál investorov a zároveň poskytovala konzistentné nekorelované výnosy.
Významné udalosti a všeobecný prehľad trhov
Napriek slabšej zamestnanosti v USA a tiež miernemu poklesu inflácie, USA FOMC naznačil, že sadzby nezníži, kým nebude mať ďalšiu istotu, že inflácia smeruje k 2-% cieľu. Trhy v prvej polovici mesiaca rástli a väčšinu ziskov si udržali aj po zverejnení zápisnice FOMC.
Akcie: Výkonnosť globálnych akciových indexov bola v máji vo všeobecnosti pozitívna. Americké akcie – na čele s akciami technologických spoločností – vo všeobecnosti prekonali európske a rozvíjajúce sa trhy. Významnú medzi mesačnú volatilitu zaznamenali čínske akcie – ovplyvnili ich vzťahy medzi USA a Čínou.
Štátne dlhopisy: Výnosy 10-ročných dlhopisov väčšiny hlavných ekonomík v prvej polovici mája klesali, zatiaľ čo v druhej polovici mesiaca rástli. V Spojených štátoch dlhopisy vzrástli po zverejnení zápisnice FOMC. V Európe sa zvýšili po vyšších než očakávaných údajoch o nemeckej inflácii.
Kreditné indexy podnikových dlhopisov boli v prvej polovici mája vo všeobecnosti kladné. Ťažili zo zvýšených očakávaní blížiaceho sa zníženia sadzieb. Zverejnenie zápisnice FOMC však negatívne ovplyvnilo náladu na trhu a zmiernilo zisky zo začiatku mesiaca.
Meny: Americký dolár v máji voči väčšine hlavných mien oslabil, na čo mali vplyv slabšie údaje o zamestnanosti v USA. Bank of Japan vynaložila viac ako 60 mld. dolárov na podporu japonského jenu po tom, ako v apríli dosiahol 34-ročné minimum voči americkému doláru.
Komodity: Väčšina komodít v priebehu mesiaca posilnila, avšak slabý vývoj na trhoch s energiami (v dôsledku nárastu zásob v USA) spôsobil, že široké komoditné indexy sa dostali do záporného pásma. Výrazne sa znížili ceny cukru – v dôsledku poklesu dopytu po etanole v dôsledku poklesu cien pohonných hmôt. Ceny pšenice prudko vzrástli v reakcii na obavy z počasia.
Graf č.1
Porovnanie výkonnosti hedžových fondov podľa hlavných stratégií za 1 mesiac, 3 mesiace a 12 mesiacov a rozptyl volatility na mesačnej báze.

Výkonnosť hedžových fondov podľa základných stratégii
Dlhodobo zamerané fondy s dlhou tendenciou (Long-Biased): Dlhodobo orientované fondy sledované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli priemerný výnos 1,48 %, čo predstavuje najvýkonnejšiu skupinu hlavných stratégií v priebehu mesiaca. Všetky čiastkové stratégie mali kladné výnosy. Najvýkonnejšia bola stratégia Long biased – Equity.
Graf č.2
12 mesačný rozptyl volatility a rizikovosti na základe štandardnej deviácie.

Quantové fondy: Quantové fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný pokles -0,80 %. Napriek tomu, že skupina hlavných stratégií bola v priebehu mesiaca stratová, tak quantové stratégie zostávajú od začiatku roka najvýkonnejšou hlavnou stratégiou. Výnosy čiastkových stratégií boli zmiešané.
Graf č.3
12 mesačný rozptyl výkonnosti hedžových fondov do mája 2024.

Long/Short equity (Dlhé/krátke akciové fondy): Long/short akciové fondy dosiahli v máji priemerný výnos 1,35 %. Od začiatku roka ide o druhú najvýkonnejšiu hlavnú stratégiu. Výnosy všetkých čiastkových stratégií boli kladné. Najvýkonnejšia bola ázijská/pacifická dlhá/krátka akciová stratégia.
Makro fondy: Makro fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný čistý výnos 0,64 %. Všetky substratégie mali kladné výnosy, pričom najvýkonnejšou z nich bola makro stratégia rozvíjajúcich sa trhov.
Tabuľka č.1
Tabuľka výkonnosti hlavných stratégií hedžových fondov v medziročnom porovaní jún 23 – máj 24.

Multi-stratégia: Multi-strategické fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný výnos 0,46 %. Menšie fondy (AUM do 2 mld. USD) vo všeobecnosti prekonali väčšie multistrategické fondy (AUM > 2 mld. USD).
Tabuľka č.2
Porovnanie 12 mesačnej korelácie hlavných stratégii hedžových fondov.

Spoločnosť Stonebridge Capital vykonáva vlastný rozsiahly výskum a analýzu nielen v odvetví hedžových fondov. Zámerom tohto výskumného článku je poskytnúť údaje a poznatky s cieľom pomôcť investorom lepšie pochopiť hedžový fond a jeho výhody.
Riadenie rizika a ochrana kapitálu nebola nikdy dôležitejšia ako dnes. Ak Vás zaujíma, ako Vás môžu aktívne riadené stratégie ochrániť pred nepriaznivým vývojom, neváhajte nás kontaktovať.