● Výkonnosť hedžových fondov
Máj 2024

Výkonnosť hedžových fondov
Máj 2024

ZDIEĽAŤ

Výkonnosť hedžových fondov bola v máji 2024 vo všeobecnosti pozitívna; väčšina stratégií, najmä tých s vyššou beta hodnotou voči akciám, dosiahla kladnú výkonnosť. Priemerný čistý výnos hedžových fondov vážený aktívami všetkých stratégií bol 0,73 %. Rozptyl výkonnosti hedžových fondov bol podobný ako v apríli.

Napriek slabšej zamestnanosti v USA a miernemu poklesu inflácie v USA FOMC naznačil, že sadzby nezníži, kým nebude mať ďalšiu istotu, že inflácia smeruje k 2-% cieľu. Trhy v prvej polovici mesiaca rástli a väčšinu ziskov si udržali aj po zverejnení zápisnice FOMC.

Akcie

Výkonnosť globálnych akciových indexov bola v máji vo všeobecnosti pozitívne. Americké akcie – na čele s akciami technologických spoločností – vo všeobecnosti prekonali európske a rozvíjajúce sa trhy. Významnú medzimesačnú volatilitu zaznamenali čínske akcie – ovplyvnili ich vzťahy medzi USA a Čínou.

Štátne dlhopisy

Výnosy 10-ročných dlhopisov väčšiny hlavných ekonomík v prvej polovici mája klesali a kým v druhej polovici mesiaca rástli. V Spojených štátoch dlhopisy vzrástli po zverejnení zápisnice FOMC a v Európe sa zvýšili po vyšších než očakávaných údajoch o nemeckej inflácii. Kreditné indexy podnikových dlhopisov boli v prvej polovici mája vo všeobecnosti kladné, pričom ťažili zo zvýšených očakávaní blížiaceho sa zníženia sadzieb. Zverejnenie zápisnice FOMC však negatívne ovplyvnilo náladu na trhu a zmiernilo zisky zo začiatku mesiaca.

Meny

Americký dolár v máji voči väčšine hlavných mien oslabil, na čo mali vplyv slabšie údaje o zamestnanosti v USA. Bank of Japan vynaložila viac ako 60 mld. dolárov na podporu japonského jenu po tom, ako v apríli dosiahol 34-ročné minimum voči americkému doláru.

Komodity

Väčšina komodít v priebehu mesiaca posilnila, avšak slabý vývoj na trhoch s energiami (v dôsledku nárastu zásob v USA) spôsobil, že široké komoditné indexy sa dostali do záporného pásma. Výrazne sa znížili ceny cukru – v dôsledku poklesu dopytu po etanole v dôsledku poklesu cien pohonných hmôt. Ceny pšenice prudko vzrástli v reakcii na obavy z počasia.

Ukážka 1: Výkonnosť hedžových fondov podľa hlavných stratégií za 1 mesiac, 3 mesiace a medziročne

Výkonnosť hedžových fondov podľa základných stratégií

Dlhodobo zamerané fondy s dlhou tendenciou (Long-Biased): Dlhodobo orientované fondy sledované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli priemerný výnos 1,48 %, čo predstavuje najvýkonnejšiu skupinu hlavných stratégií v priebehu mesiaca. Všetky čiastkové stratégie mali kladné výnosy; najvýkonnejšia bola stratégia Long biased – Equity.

Ukážka 2: 12 mesačný rozptyl volatility a rizikovosti na základe štandardnej deviácie
12 month volatility dispersion (standard deviation)1 2

Quantové fondy:  Quantové fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný pokles -0,80 %. Napriek tomu, že skupina hlavných stratégií bola v priebehu mesiaca stratová, quantové stratégie zostávajú od začiatku roka najvýkonnejšou hlavnou stratégiou. Výnosy čiastkových stratégií boli zmiešané.

Ukážka 3: 12 mesačný rozptyl výkonnosti hedžových fondov do mája 2024
12 monts to May 2024 – Strategy Performance 1

Long/Short equity (Dlhé/krátke akciové fondy): Long/short akciové fondy dosiahli v máji priemerný výnos 1,35 %. Od začiatku roka je to druhá najvýkonnejšia hlavná stratégia. Výnosy všetkých čiastkových stratégií boli kladné; najvýkonnejšia bola ázijská/pacifická dlhá/krátka akciová stratégia.

Makro fondy: Makro fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný čistý výnos 0,64 %. Všetky substratégie mali kladné výnosy, pričom najvýkonnejšou z nich bola makro stratégia rozvíjajúcich sa trhov.

Ukážka 4: Tabuľka výkonnosti hlavných stratégií hedžových fondov v medziročnom porovaní jún 23 – máj 24

Multi-stratégia:  Multi-strategické fondy monitorované nástrojom Hedge Fund Data dosiahli v máji priemerný výnos 0,46 %. Menšie fondy (AUM do 2 mld. USD) vo všeobecnosti prekonali väčšie multistrategické fondy (AUM > 2 mld. USD).

Ukážka 5: Porovnanie 12-mesačnej korelácie hlavných stratégií hedžových fondov
Analytický tím Stonebridge Capital Research

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*