● Inflácia:
Dlhá cesta

Inflácia:
Dlhá cesta

ZDIEĽAŤ

V závere predchádzajúcej analýzy Inflácia: Hore k výšinám sme poukazovali na našu nedôveru vo FED-om propagovaný myšlienkový prúd krátkodobého inflačného šoku spôsobeného striktne ponukovou stranou. S odstupom času vieme zhodnotiť, že sa miera inflácie z krátkodobého hľadiska vymkla spod kontroly centrálnych bankárov. V tejto analýze sme zhodnotili vývoj nami pozorovaných ukazovateľov a nadviazali sme na predchádzajúce poznatky predostrením rôznych alternatív v metódach vyhodnocovania aktuálnej, resp. odhadovania budúcej miery inflácie.

V analýze sa okrem iného dozviete:

  • Rozširovanie rozdielu medzi US PPI a US CPI indexmi naznačuje pokračujúci pokles maržovosti potvrdený výsledkami spoločností za Q1 2022. Posledné čítanie indexu uhladenej strednej miery PCE inflácie bolo na úrovni 3,70%, výrazne prekonávajúc inflačný cieľ 2%.
  • V Európe je situácia podstatne horšia ako tomu bolo v čase písania prvej analýzy Inflácia: Na vzostupe z júna 2021. Rozdiel medzi nemeckým CPI a PPI dosiahol 26,1 percentuálnych bodov! Hlavným dôvodom je prepojenosť európskych ekonomík na Rusko, najmä cez optiku obchodu s komoditami. 
  • Prečo je v krízových obdobiach spojených s infláciou pasívna správa portfólií nedostatočná?

Inflácia:
Dlhá cesta

 

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*